Zimní olympijské hry v roce 2022 se uskuteční v Pekingu. Čínská metropole je prvním městem v historii, které po letních hrách uspořádá i jejich variantu na sněhu a ledu. Letní svátek sportovců Peking hostil v roce 2008.

Rozhodli o tom delegáti na 128. kongresu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Kuala Lumpuru, kteří volili mezi čínskou metropolí a největším kazašským městem Almaty. Peking obdržel 44 hlasů, Almaty o čtyři méně. Jeden hlasující se zdržel.

"Pro Peking to bude zcela nová zkušenost, tradici v zimních sportech nemá. Nicméně jsem přesvědčen, že hry zvládne zorganizovat na vysoké úrovni. Číňané to dokázali už v roce 2008. Vědí, co taková akce obnáší, to je také jejich velká výhoda," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Peking byl před volbou považován za favorita. Opíral se o celosvětový vliv země, jeho slabinou naopak mohl být nedostatek přírodního sněhu a roztroušenost sportovišť pro lyžařské soutěže až 200 kilometrů od centra her. V plánu je proto výstavba rychlodráhy, jež by měla čas jízdy zkrátit do hodiny.

Naopak Čína může využít sportoviště ze soutěží z letní olympiády, třeba národní stadion přezdívaný Ptačí hnízdo. Sedm z plánovaných čtrnácti areálů již existuje. Běhy, skoky, biatlon či snowboardingové závody se budou konat v horské oblasti Čang-ťia-kchou.

Kazaši nabízeli sportoviště v okruhu do 30 kilometrů, ale krátce před polednem předseda MOV Thomas Bach oznámil, že vítězem voleb se stal Peking. Po zimních hrách 2018 v korejském Pchjongčchangu a letní olympiádě 2020 v Tokiu se největší sportovní událost světa potřetí za sebou uskuteční v Asii.

Původně o ZOH 2022 usilovali i čtyři evropští kandidáti: Oslo, Stockholm, Lvov i polsko-slovenský projekt pod hlavičkou Krakova.