V koncepci české zahraniční politiky je příliš preferována ekonomická diplomacie na úkor boje za lidská práva. Shodli se na tom v pondělí předsedové opozičních ODS a TOP 09 Petr Fiala a Karel Schwarzenberg s vládními europoslanci Pavlem Teličkou (ANO) a Pavlem Svobodou (KDU-ČSL) na diskusním panelu pořádaném v rámci konference Forum 2000.

Oba opoziční politici rovněž uvedli, že exportní výsledky primárně nezávisí na tom, zda se představitelé země chovají vstřícně k nějakému režimu.

"Myslím, že jsme opustili zásadu, že boj za lidská práva je prioritou diplomacie," uvedl bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg na akci nazvané Role lidských práv v EU a česká zahraniční politika.

"Není pravda, že vlezdoprdelství pomáhá českému obchodu," dodal. Jako příklad uvedl strmý nárůst zahraničního obchodu s Čínou za jeho působení ve funkci ministra zahraničí, kdy si pokud jde o doržování lidských práv v Číně prý nebral servítky.

"Číňané vybírají podle kvality a podle toho, jak jsme schopni se přizpůsobit čínským požadavkům," uvedl Schwarzenberg.

Také podle Fialy u určitého typu režimu poklonkování nepomůže, protože obchodní zájmy se řídí jinými věcmi. "Při návštěvách je možné se chovat důstojně, vyhnout se excesům, jaké dělá prezident Miloš Zeman," uvedl Fiala s odkazem na nedávnou účast prezidenta na vojenské přehlídce v Číně.

Podle něj též v kritice Zemanovy cesty do Pekingu zapadla cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Íránu. "V Íránu se každý rok popravuje nejvíce lidí na světě z politických důvodů," uvedl Fiala.

Na několik stovek popravených v Íránu od začátku roku upozornil v souvislosti se Zaorálkovou nedávnou cestou do Íránu i europoslanec Telička.

Šéfa české diplomacie se naopak zastal exministr Schwarzenberg, podle něhož si ministr zahraničí obecně moc partnery vybírat nemůže a je rozdíl mezi návštěvou ministra zahraničí a návštěvou hlavy státu. Podle Schwarzenberga tak bylo oprávněné vzhledem ke změnám, které se dějí (jaderná dohoda mezinárodních mocností s Íránem), do Teheránu zavítat.

Telička během diskuse oznámil, že ve čtvrtek odlétá do Ázerbájdžánu a je prý zvědav, s jakou bilancí schůzek dokončí týž den svou návštěvu prezident Zeman.

Telička se do bývalé sovětské republiky chystá z vlastní iniciativy a na programu má nejrůznější témata, včetně lidských práv. Konkrétní itinerář ale odmítl specifikovat.