Slovinsko požádá Evropskou unii o poskytnutí policejní pomoci na hranicích s Chorvatskem, jež by přispěla ke zvládnutí rostoucího počtu migrantů mířících do západní Evropy. V Bruselu to v úterý večer řekl slovinský prezident Borut Pahor. Ještě předtím začal parlament této malé balkánské země jednat o návrhu vlády podpořit policii na hranici armádou.

Kabinet premiér Mira Cerara nasazení vojska k ostraze hranic kvůli přívalu běženců navrhl během nočního zasedání. Vláda zároveň obvinila sousední Chorvatsko, že posílá k hranicím se Slovinskem tisíce migrantů a ignoruje veškeré žádosti o to, aby příliv běženců nějakým způsobem kontrolovalo.

"Nejde o vynucování mimořádného stavu, jde o posílení kontrol na hranicích," řekl o chystaném nasazení armády Cerar. Vláda chce, aby vojáci mohli policistům pomáhat s ostrahou pohraničí.

Situace je pro Slovinsko natolik závažná, že se prezident obrátil s žádostí o pomoc na EU. "Potřebujeme rychlou podporu od Evropské unie," řekl podle agentury Reuters Pahor po jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou unijních schůzek Donaldem Tuskem. "Slovinsko formálně požádá o dodatečné policejní síly ke střežení hranic mezi Slovinskem a Chorvatskem a o finanční pomoc," dodal.

Státní tajemník ministerstva vnitra Boštjan Šefic během dne sdělil, že v posledních dvou dnech už začalo na hranicích vypomáhat policistům 140 vojáků. Uvedl také, že jestliže počet migrantů dál poroste, není vyloučeno, že Slovinsko na své jihovýchodní hranici vybuduje bariéry. Reagoval tak na dotaz, zda se neplánuje podobný plot, jaký má Maďarsko.

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou uprchlíci procházejí dál do Evropy. Lublaň se nejdříve snažila nekontrolované překračování svých hranic regulovat a uprchlíky podle unijních azylových pravidel registrovat, v pondělí odpoledne se ale rozhodla všechny migranty do země vpustit. Ke stejnému kroku se odhodlalo i Chorvatsko, které je sice členem Evropské unie, není ale součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.

Slovinská vláda v úterý uvedla, že "tlak imigrantů přicházejících z Chorvatska se stupňuje, migranty posílají do Slovinska bez jakékoli kontroly". Ke slovinským hranicím už ráno dorazil z města Tovarnik vlak s více než 1000 migranty a asi 20 plných autobusů pak odjelo z uprchlického tábora Opatovac. Podle slovinské policie se nyní nachází ve slovinských přijímacích střediscích asi 8300 běženců, kteří chtějí pokračovat dál v cestě do západní Evropy. Podle ministerstva vnitra od pátku do země přišlo 19 500 lidí.

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti a podle všeho již dává za pravdu humanitárním organizacím, které varují, že tisíce uprchlíků kvůli tomu uváznou nejen v Chorvatsku, ale i dál v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, kudy míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do západoevropských států.

Napjatá situace panuje i na srbsko-chorvatské hranici, kde čekalo v noci na na úterý asi 1000 migrantů ve větru a zimě dlouhé hodiny, než jim bylo povoleno vstoupit do země. Chorvatská policie se je snažila vpouštět jen v menších skupinkách po několika jednotlivcích. Čekající se tak zahřívali u rozdělaných ohňů a byli zabalení v přikrývkách. Na rodinách s malými dětmi bylo vidět, že se oblékli do veškerého oblečení, které nalezli, napsala agentura AP. "Otevřete, otevřete," pokřikovali prý v jednu chvíli migranti na chorvatské policisty na hranicích.

Odpoledne několik stovek rozhněvaných uprchlíků prorazilo policejní kordony i zátarasy a proniklo na chorvatské území.