Slovinsko se dál s obtížemi potýká s přílivem tisíců migrantů, kteří se po uzavření maďarských hranic snaží do západní Evropy dostat právě přes tuto dvoumilionovou balkánskou zemi. Během úterý překročilo do večerních hodin slovinsko-chorvatské hranice kolem 8 tisíc lidí. Střediska pro uprchlíky byla přeplněná a mnohde docházelo k potyčkám, jež policie řešila i s pomocí pepřového spreje. V táboře ve městě Brežice pak vypukl požár, příčina byla nejasná. Slovinský premiér Miro Cerar v rozhovoru s německým deníkem Die Welt kritizoval úřady v sousedním Chorvatsku za to, že se prý nedrží vzájemné dohody a vozí k hranicím příliš mnoho běženců.

Nejpřetíženější jsou ve Slovinsku registrační centra na jihozápadě země, podél hranic s Chorvatskem. Například ve vesnici Dobova vzniklo nouzové středisko v nepoužívané tovární budově a v úterý v něm čekaly dlouhé hodiny asi dva tisíce lidí na to, až budou moct cestovat dál. Při potyčkách tam podle slovinských médií bylo lehce zraněno několik lidí. V nedalekém městě Brežice musely úřady ve stanovém táboře s kapacitou 400 osob ubytovat na tři tisíce lidí. Při nastupování do autobusů tam vznikla tlačenice, kterou policisté rozháněli pepřovým sprejem.

Nejpřetíženější jsou nyní ve Slovinsku registrační centra na jihozápadě země, podél hranic s Chorvatskem. Například ve vesnici Dobova vzniklo nouzové středisko v nepoužívané tovární budově a v úterý v něm čekalo dlouhé hodiny asi 2 tisíce lidí na to, až budou moci cestovat dál. Při potyčkách tam podle slovinských médií bylo lehce zraněno několik lidí. V nedalekém městě Brežice musely úřady ve stanovém táboře s kapacitou 400 osob ubytovat na 3 tisíce lidí. Při nastupování do autobusů tam vznikla tlačenice, kterou policisté rozháněli pepřovým sprejem.

V nedalekém městě Brežice musely úřady ve stanovém táboře s kapacitou 400 osob ubytovat na 3000 lidí. Při nastupování do autobusů tam vznikla tlačenice, kterou policisté rozháněli pepřovým sprejem. Dopoledne vypukl v táboře požár. Na místě zasahovali hasiči i policejní těžkooděnci. Některé ze stanů byly spáleny, údajně nebyl nikdo zraněn. Příčina požáru není zatím zcela jasná, ale migranti, mezi nimiž jsou ženy a děti, si u stanů často zapalují ohně, aby se ve velmi chladném počasí zahřáli.

Pepřový sprej použila policie také v největším slovinském středisku pro uprchlíky ve městě Šentijl u hranic s Rakouskem. Migranti tam povalili plot, prorazili policejní kordon a vydali se do Rakouska pěšky. Podle slovinské policie se tak na cestu neorganizovaně vypravilo na 3000 lidí, rakouská strana uvádí 4000. Celkem v úterý do Štýrska přicestovalo kolem 6000 migrantů.

V rakouském pohraničním Spielfeldu byla ve středu situace oproti úterý mnohem klidnější. V tamním přijímacím středisku pro uprchlíky bylo ráno jen 530 lidí, protože stovky migrantů byly během noci převezeny do ubytovacích zařízení po celém Rakousku. Během dopoledne do Spielfeldu dorazilo nových 2000 utečenců, ale tisícovka z nich se podle agentury APA hned vydala dál do Německa na vlastní pěst.

Lublaň kvůli svému přetížení uprchlíky dnes podle státního tajemníka ministerstva vnitra Boštjana Šefice požádala Rakousko o otevření dalšího přechodu pro migranty. Šefic dodal, že v úterý vstoupilo do Slovinska kolem 8000 běženců, přičemž úřady původně počítaly s tím, že denně jich nepřijde více než 2500.

Slovinští politici viní ze současné napjaté situace i sousední Chorvatsko. Tamní úřady prý nerespektují vzájemnou dohodu o tom, kolik migrantů si budou u hranic předávat, a vozí ke slovinským přechodům mnohem více lidí. "Je mi velice líto, že s chorvatskými kolegy máme jen velmi omezenou nebo žádnou komunikaci a spolupráci. Chorvatsko se nedrží dohody, jež se týká hraničních přechodů a počtu uprchlíků, kteří by měli cestovat do Slovinska… Od členské země EU bych očekával jiné chování," postěžoval si slovinský premiér v rozhovoru s deníkem Die Welt.

Chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić podle agentury Hina Slovinsku nabídl, že Záhřeb bude migranty převážet až k rakouské hranici. Premiér Zoran Milanović zase vyjádřil přesvědčení, že Slovinsko si na změněné podmínky brzy zvykne. "Bylo by směšné se se Slovinskem hádat… Jsou teď první dny poněkud ve stresu, ale nakonec to pochopí," řekl premiér novinářům při návštěvě Rijeky.

Vyhlídky na zlepšení situace v blízké budoucnosti přitom nejsou dobré. Do makedonského městečka Gevgelija u hranic s Řeckem dorazilo za posledních 24 hodin 5700 nových migrantů. Hranice Makedonie a Srbska přitom denně překračuje asi 5000 uprchlíků, do dnešního poledne bylo v jihosrbském Preševu registrována tisícovka nově příchozích.

Asi 3500 běženců, kteří z velké části strávili noc na středu na srbsko-chorvatských hranicích, vpustila kolem poledne policie na chorvatské území. Podle srbských úřadů za posledních 24 hodin překročilo hranice do Chorvatska přes 5000 migrantů.