Sněmovna v prvním kole podpořila navzdory hlavně pravicové kritice novelu školského zákona, podle níž má být od roku 2017 povinný poslední rok mateřské školy. Ve stejném roce se mají sjednotit přijímací zkoušky na střední školy a o čtyři roky později se má zavést povinná maturita z matematiky.

Předlohu, kterou podporují také školské odbory, před dalším schvalováním projedná školský výbor dolní komory, rozhodli v úterý poslanci po téměř pětihodinové debatě.

Předseda ODS a exministr školství Petr Fiala označil návrh za nesmyslný a byrokratický pokus o centralizované řízení školství, které kvalitu vzdělávacího systému nezlepší. S návrhem na zamítnutí novely byl ale neúspěšný.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) si od povinného roku v mateřské škole slibuje snížení počtu odkladů pro nástup do základní školy, které se týkají zhruba každého čtvrtého předškoláka, lepší adaptaci dětí při přechodu na základní školu a také zmírnění sociálních rozdílů mezi dětmi.

Od jednotných přijímacích zkoušek na střední školy ministerstvo očekává objektivnější zjištění předpokladů pro studium jednotlivých uchazečů. Výjimku z jednotných přijímaček by měly mít jen střední školy s talentovou zkouškou, tedy konzervatoře, umělecké školy a sportovní gymnázia.

V návaznosti na zavedení jednotných přijímacích zkoušek by měla být zavedena povinná maturita z matematiky, a to od jara 2021. Má se to týkat oborů, v nichž se matematika vyučuje v dostatečném rozsahu, u ostatních bude zavedena později. Maturanti pak budou mít tři povinné předměty pro společnou část zkoušky, vedle matematiky ještě češtinu a cizí jazyk.