Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve čtvrtek v projevu v Pchjongjangu naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu. Výňatky z jeho projevu o obranyschopnosti země zveřejnila agentura KCNA. Severní Korea už provedla tři testy jaderné nálože a vysloužila si zavedení mezinárodních sankcí. O ještě mocnější vodíkové pumě ale dosud severokorejské vedení nehovořilo. Zahraniční experti o její existenci pochybují.

Podle Kima je KLDR připravena "provést explozi atomové i vodíkové bomby, aby zajistila spolehlivou ochranu svrchovanosti a důstojnosti státu", napsala severokorejská agentura. Kim Čong-un se podle ní vyslovil pro "další rozvoj obranného průmyslu s cílem změnit KLDR v mohutný stát".

Pchjongjang provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013. V minulosti už přitom několikrát naznačil, že vyvíjí "ještě silnější a mocnější zbraň". Konkrétní zmínka o vodíkové bombě ale zatím v severokorejské propagandě chyběla.

Nejmenovaný představitel jihokorejské rozvědky v reakci na Kimovy výroky prohlásil, že neexistují žádné důkazy, že by KLDR disponovala vodíkovou bombou. Podle něj šlo pouze o Kimův "řečnický obrat".

Také Jeffrey Lewis z ústavu pro mezinárodní studia v Monterey v americké Kalifornii řekl, že "je nepravděpodobné, že by (Severokorejci) měli v tomto okamžiku vodíkovou bombu". "Zároveň ale neočekávám, že by donekonečna testovali jen jednoduché bomby," dodal.

Časté informace korejského vůdce o rostoucí kapacitě armádního jaderného arzenálu nelze nezávisle ověřit. Pchjongjang například tvrdí, že disponuje strategickými raketami schopnými zasáhnout území USA. Západní experti podobné výroky považují za nepravděpodobné.

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku.

Americký Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS) v září na základě satelitních snímků upozornil, že v severokorejském jaderném komplexu v Jongbjonu je vidět rozestavěné nové zařízení, které by mohlo sloužit k oddělování izotopů z radioaktivního materiálu, včetně oddělování tritia. Tritium je radioaktivní izotop vodíku, který je klíčovým prvkem při sestrojování termonukleárních bomb.

"Jestli Severní Korea dokáže vyrábět jaderné zbraně za pomoci tritia, není známo. Domníváme se, že tento technický problém ještě KLDR nedokázala vyřešit. Bude k tomu pravděpodobně potřebovat více podzemních jaderných zkoušek," konstatoval tehdy ústav ISIS.