Do užší nominace na cenu Oscar pro nejlepší cizojazyčný film se dostalo devět snímků. Mezi favority patří turecko-francouzský snímek Mustang nebo maďarský Saulův syn, uvedla agentura AFP.

Český film Domácí péče režiséra a scenáristy Slávka Horáka se do finálové nominace nedostal. Přestože byl zařazen do soutěží festivalů v Pusanu, Haifě, Vancouveru nebo Mannheimu a na mezinárodním festivalu v Karlových Varech za něj Alena Mihulová dostala cenu pro nejlepší herečku, na oscarové porotce snímek dojem neudělal.

Mezi devítkou favoritů je sedm titulů z Evropy, jeden z Kolumbie a jeden z Jordánska.

Film Mustang je celovečerním debutem francouzsko-turecké režisérky Deniz Gamze Ergüvenové. Vypráví o pětici sester žijících na severu Turecka, kterým rodiče nedovolují žít svobodný život. Film měl premiéru na festivalu v Cannes a v zahraničí sbírá pozitivní ohlasy. Do českých kin jej 24. března uvede společnost Artcam.

Podle AFP je to poprvé za mnoho let, kdy Francii na Oscarech zastupuje film natočený jinde než ve Francii. Naposledy se to stalo roku 1960, kdy Oscara získal v Brazílii vyrobený snímek francouzského režiséra Marcela Camuse nazvaný Černý Orfeus. Ten do soutěže ještě přihlásilo Portugalsko.

Francie obdržela Oscara naposledy roku 1993 s filmem Indočína, v němž účinkovala Catherine Deneuveová a jejž natočil Régis Wargnier.

Druhým favoritem na Oscara pro cizojazyčný film je Saulův syn, snímek maďarského režiséra Lászlóa Nemese z období holokaustu. Film sleduje osud jednoho z členů takzvaného Sonderkommanda, který se ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi snaží pohřbít svého syna.

Film Saulův syn už se v Česku promítal na festivalu Be2Can, do širší distribuce vstoupí 18. února.

Oscara může dále získat belgický film Zbrusu Nový zákon, jejž společnost Aerofilms do českých kin pošle na Štědrý den, či kolumbijský snímek Objetí hada, který byl promítnut letos na festivalu v Karlových Varech.

Dánsko doufá v úspěch snímku Krigen, Finsko má v soutěži film Miekkailija a Německo titul Im Labyrinth des Schweigens. Do užších nominací se dostal ještě irský snímek Viva a jordánský film Theeb, jejž rovněž uvedl letošní festival v Karlových Varech.

Ceny Oscar se budou předávat 28. února 2016 v Los Angeles, půjde již o 88. ročník těchto nejvýznamnějších filmových ocenění. Nominace v ostatních kategoriích porotci vyhlásí 14. ledna.