V některých slovenských nemocnicích se přesouvají plánované operace, škrtají vyšetření a místo sestřiček lékařům asistuje armáda. Hromadnou výpověď podalo 540 zdravotních sester, nelíbí se jim nový zákon o platech zdravotníků.

Podle ministra zdravotnictví Viliama Čisláka je ale akutní péče o pacienty v zemi zajištěna. Sestry podle něj šířily poplašné zprávy, když tvrdily, že kvůli hromadným výpovědím je ohrožena zdravotní péče pro milion obyvatel. Podá proto trestní oznámení.

"Lidsky je mi to velmi líto. Zdravotní péče pro všechny pacienty je ale zajištěna," uvedl Čislák. Dokonce se domnívá, že ve stávajícím režimu dokážou nemocnice fungovat i do budoucna. "Není to nějaká improvizace. Připravujeme se na to, aby nemocnice v souvislosti s výpověďmi sester fungovaly."

Výpověď podal jen zlomek z celkového počtu 13 tisíc zdravotních sester. Sestry odešly z 11 nemocnic, nejvíce jejich absenci pocítí v prešovské a žilinské nemocnici. Prešovskou opustilo 300 sester, tu žilinskou 180. V Prešově podle tamního vedení zůstalo plně funkčních 60 procent oddělení, sedm sester nahradila armáda.

Sestry jsou dlouhodobě nespokojené s řešením svých požadavků, situace se ale vyhrotila 25. listopadu minulého roku. Parlament v tu dobu schválil zákon, který upravoval mzdy zdravotních pracovníků. Zdravotníci tvrdí, že nezohledňuje jejich požadavky.

Zákon přesto od tohoto února platí, a to i navzdory tomu, že ho prezident Andrej Kiska ještě nepodepsal.

Nový zákon sestrám vadí také proto, že nepočítá se zvyšováním platů na základě praxe a nevztahuje se na všechny zdravotníky.

"Sestry se vůbec nebojí, že by nenašly práci," řekla ve čtvrtek na tiskové konferenci šéfka sesterských odborů Monika Kavecká.

"Slovenská komora sester a porodních asistentek opakovaně dennodenně už dva měsíce dostává nabídky z různých míst," doplnil člen prezidia Milan Laurinc.

Se zástupkyněmi sester v pátek hovořil premiér Robert Fico, jejich rozhodnutí to nicméně nezměnilo. Fico si poslechl jejich požadavky, neřekl jim ale ani ano, ani ne, mají prý vydržet, uvedla pro deník SME Kavecká. Komora i odbory už vládu za neřešení situace několikrát kritizovaly.

Ministr zdravotnictví si ale nový zákon pochvaluje a považuje ho za kvalitní a solidní. Tvrdí, že Slovensko dá letos na zvýšení platů zdravotníků 55 milionů eur (1,49 miliardy korun), což podle něj znamená zvýšení mezd o šestinu.

Přilepšit by si měly zejména zdravotní sestry v menších regionálních nemocnicích. Platy v těchto zdravotnických zařízeních zaostávají za průměrnou mzdou, která na Slovensku činí 859 eur (23 200 korun). Naopak sestry ve velkých nemocnicích na Slovensku vydělávají i s příplatky kolem 1000 eur (27 000 korun) měsíčně.

Zdravotní sestry se zmiňovaným protestem inspirovaly u slovenských lékařů, kteří v roce 2011 hromadnými výpověďmi paralyzovali provoz zdravotnických zařízení. Zajistit alespoň akutní péči pomáhali nemocnicím na Slovensku také čeští vojenští lékaři.

Předchozí slovenská vláda nespokojeným doktorům tehdy ustoupila a stát jim platy postupně zvýšil.