Ukrajinský ministr hospodářství a obchodu Aivaras Abromavičius se rozhodl rezignovat na protest proti údajnému blokování klíčových ukrajinských hospodářských reforem. Oznámil to ve středu na tiskové konferenci v Kyjevě.

Litevský politik s ukrajinským pasem byl do funkce jmenován v prosinci 2014.

Jeho plánovaný odchod vyvolal na Ukrajině bouřlivou diskusi o budoucnosti vlády Arsenije Jaceňuka. Ten demisi svého kabinetu odmítl. Prezident Petro Porošenko vyjádřil Abromavičiusovi svou podporu i do budoucna.

"Příčinou demise je prudká aktivizace sil blokujících významné systémové reformy," vysvětlil důvody svého odstoupení ministr, jehož prezident Petro Porošenko předloni povolal do vládního týmu jako jednoho ze zahraničních expertů.

"Nejde už jen o absenci podpory nebo politické vůle, ale o aktivní tlak, který má paralyzovat naši reformní práci," prohlásil litevský národohospodář, který loni hned po převzetí funkce dostal ukrajinské občanství.

"Do mého týmu a na klíčové posty ve státních podnicích dosazují pochybné osoby. Takový postup považuji za pokus o kontrolu peněžních toků. V tomto systému odmítám pracovat," dodal Abromavičius podle agentury Unian.

Ukrajina po pádu proruského režimu Viktora Janukovyče prochází složitým obdobím, které podle kritiků nenaplňuje očekávání proevropských reformátorů. Mnohé reformní zákony, jimiž západní finanční instituce podmiňují poskytování potřebných půjček, naráží na odpor poslanců v kyjevském parlamentu. Média a nevládní organizace si stěžují, že režim dostatečně neomezuje vliv ukrajinských oligarchů.

Brusel i experti Mezinárodního měnového fondu upozorňují na nedostatečně razantní boj s všudypřítomnou korupcí.

Abromavičiusovo prohlášení vyvolalo na Ukrajině politickou bouři. Politika ihned přijal prezident Porošenko, aby s ním projednal jeho záměry. Poté prezident vydal prohlášení, že Abromavičius si je vědom podpory, kterou mu Porošenko poskytuje, a že ji uznává.

"Co se mě týče, tuto podporu garantuji, a to i do budoucna. Věřím, že by Abromavičius měl zůstat ministrem a pokračovat v reformách. Odešel s tím, aby si vzal čas na rozmyšlenou," citovala z Porošenkova prohlášení agentura Reuters.

Kritika podle analytiků oslabuje vládu premiéra Arsenije Jaceňuka, jejíž popularita prudce upadá. V hlavním městě se šíří spekulace, že Jaceňukův kabinet v polovině února padne.

Několik ministrů už pohrozilo rezignací, demisi ministra zdravotnictví Alexandra Kvitašviliho parlament loni neschválil.

"Nechci se stát zástěrkou otevřené korupce nebo loutkou lidí, kteří chtějí stejně jako dřívější režim získat kontrolu nad státními penězi," prohlásil ve středu Abromavičius.

"Nechci na ekonomické konferenci v Davosu vyprávět o našich úspěších, zatímco doma se za našimi zády řeší důležité otázky ve prospěch zájmů jistých lidí," konstatoval.

Za jednu z hlavních příčin neuspokojivého stavu označil Abromavičius údajné intriky Ihora Kononenka, vlivného místopředsedy poslanecké frakce hlavní vládní strany Blok Petra Porošenka.

"V poslední době tento muž udělal hodně proto, aby zablokoval práci mou a mého týmu," řekl ministr. Naznačil, že právě Kononenko se snaží protlačit do ukrajinské exekutivy "své lidi".

Abromavičius prohlásil, že hodlá se svým týmem z ministerstva hospodářství odejít okamžitě. "Vyzvu ukrajinský parlament, aby o mé demisi hlasoval hned ve čtvrtek," řekl ministr.

Abromavičiusovo prohlášení vyvolalo na Ukrajině politickou bouři. Politika bezprostředně přijal prezident Porošenko, aby s ním projednal jeho záměry. S velkým znepokojením na ohlášenou rezignaci klíčového ministra reagovali velvyslanci několika evropských zemí.

Litevský národohospodář podle velvyslanců dosáhl významných úspěchů při prosazováním bolestných, ale nutných reforem a v boji s korupcí.

Ukrajinské politické špičky "by měly zapomenout na své malicherné spory a navždy se zříci kořistných zájmů, které brzdí rozvoj země," uvádí se v prohlášení, které podepsali velvyslanci USA, Kanady, Británie, Francie, Německa, Itálie, Litvy, Švédska a Švýcarska.

Abromavičiusovo rozhodnutí podpořil Michail Saakašvili, další zahraniční expert, jehož Porošenko do země povolal. Bývalý gruzínský prezident, který vykonává funkci oděského gubernátora, přitom ze sabotáže reforem obvinil přímo premiéra Arsenije Jaceňuka.

"Což není smutné, že Litevci a Gruzínci jsou nuceni převzít roli obránců země před nečistýma rukama některých lidí, kteří se, ač jsou to rodilí Ukrajinci, prodrali k moci a škodí ukrajinským zájmům?" uvedl Saakašvili v prohlášení. Dodal, že "iniciativy směřující k výměně šéfů státních podniků blokuje osobně premiér".

Saakašvili vyjádřil naději, že poslanci najdou sílu k odvolání Jaceňukova kabinetu. Podle ukrajinských médií k tomu bude příležitostí parlamentní debata o činnosti vlády, která je naplánována na polovinu února. Jaceňuk ve středu novinářům řekl, že demise jeho vlády by se rovnala "útěku z bitvy".