Námořní síly NATO budou uprchlíky, kterým pomohou v případě potíží při hlídkování v Egejském moři, vracet do Turecka. To s tím vyjádřilo souhlas. Novinářům to při zasedání ministrů obrany NATO řekl český ministr obrany Martin Stropnický.

Země Severoatlantické aliance se dohodly, že pomohou zpomalit příliv migrantů do Evropy a bojovat proti pašerákům lidí v Egejském moři, jak o to požádaly Německo, Turecko a Řecko. Oznámili to ve čtvrtek při zasedání ministrů obrany zemí NATO v Bruselu šéf Pentagonu Ash Carter a jeho německá kolegyně Ursula von der Leyenová.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg upřesnil, že námořní síly aliance již dostaly rozkaz ihned odplout do oblasti mezi Tureckem a Řeckem.

"Existuje zločinecký syndikát, který zneužívá tyto ubohé lidi. Jedná se o organizovanou pašeráckou operaci. Když se na to zaměříme, může to mít ohromný humanitární dopad," řekl podle agentury Reuters na tiskové konferenci Carter. Zdůraznil, že pro novou misi byly všechny státy aliance.

Von der Leyenová uvedla, že Severoatlantická aliance se dohodla na vytvoření námořní mise, jejímž cílem bude monitorovat příliv přistěhovalců a mařit pašování lidí v Egejském moři. Ministryně novinářům řekla, že nyní je důležité, aby se postupovalo rychle.

Stoltenberg podle agentury AP sdělil, že vrchní velitel sil NATO v Evropě americký generál Philip Breedlove již nařídil lodím "bezodkladně" se rozmístit v Egejském moři. Operaci velí Německo, které řídí skupinu plavidel NATO ve východním Středomoří. "Vyplují nyní," dodal šéf NATO. Počet a druh aliančních plavidel neupřesnil.

Operace by se podle zdrojů blízkých bruselskému sídlu aliance měly účastnit i řecké a turecké vojenské lodě, které by ale působily jen ve svých národních teritoriálních vodách.

Ministr řekl, že alianční rozhodnutí se týká především monitorování v Egejském moři a pomoci při zajišťování turecko-syrské hranice. Poznamenal, že do oblasti se vydají jako předvoj lodě NATO, které v současné době cvičí ve Středozemním moři. V egejské oblasti by měly být do 24 hodin. Další podrobnosti svého nasazení podle Stropnického NATO rozpracuje do dvou týdnů.

Stropnický zdůraznil, že Řecko i Turecko budou působit jen ve svých výsostných vodách a na svém území. Pokud se námořní hlídky NATO dostanou do situace, že by někteří migranti potřebovali pomoc, zasáhnou a pomohou jim. Migranty ale budou vracet do Turecka, které s tím souhlasí. "Jde o to se hlavně postavit pašerákům. Aby byl tento byznys narušen, aby dostal podstatného protivníka," řekl Stropnický.

Ministr nepředpokládá český příspěvek do mise, protože půjde především o námořní akci a o vyslání letounů AWACS.

Komentáře označují podobnou misi NATO za překvapivou. Aliance dosud podle agentury AFP odmítalo hrát jakoukoliv roli v přistěhovalecké krizi, která otřásá Evropou. Aliance vždy tvrdila, že nemá mandát k tomu, aby střežila hranice či bojovala proti zločineckým sítím pašeráků běženců.

Některé země NATO měly podle zdrojů AFP výhrady k podobné operaci. Hlavně se obávaly, že vyslat do oblasti námořníky, kteří v duchu mezinárodního práva mají povinnost přispěchat na pomoc všem lodím v nouzi, ještě více povzbudí migranty k plavbám z Turecka do Řecka. Podle jednoho německého představitele ale Ankara souhlasila s tím, že všechny zachráněné osoby na moři budou odvezeny zpět do Turecka, dodala AFP.