Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zůstává ve vládě, jeho pozice se nezměnila. Po pátečním jednání koaličních lídrů to uvedl vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Podle Babiše si v pátek předsedové tří vládních stran vysvětlili názory na vyjádření ministra obrany o únosu Čechů v Libanonu. Domluvili se zároveň na společné schůzce se Stropnickým, kde věc znovu proberou.

Babiš zopakoval, že kdyby se ukázalo, že nějaký ministr vynesl utajované informace, musí ve vládě skončit.

"Vysvětlili jsme si názory na vyjádření pana Stropnického. Myslím si, že se vyjádřil na základě věcí, které byly publikovány v médiích," uvedl Babiš. "Jeho pozice ve vládě je normální, nevidím důvod, proč by se měnila," podotkl.

Sobotka: Udělal chybu, ale neodvolám ho

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ke Stropnickému vyjádřil už před začátkem schůzky, mluvil ale velmi opatrně.

"Nejlepší je se sejít a vyříkat si věci z očí do očí. Chtěl bych, abychom si s předsedy koaličních stran sedli a řekli si, jaké máme výhrady k jednotlivým členům vlády. Je potřeba, abychom si tyto věci vyříkali," prohlásil Sobotka.

"Já teď nebudu komentovat jednotlivé členy vlády, myslím si, že k tomu je právě ta schůzka. Každý by měl jasně říci, co mu vadí, kde by požadoval změnu, a bavme se o tom, aby vláda fungovala lépe," řekl Sobotka.

"Ministr Stropnický udělal chybu, ale není to věc, kvůli které bych ho odvolal," uvedl později.

"Poslechl jsem si jak názory pana místopředsedy vlády Bělobrádka, tak místopředsedy vlády Babiše, probrali jsme situaci kolem sjednocení komunikace vlády. Já si myslím, že je důležité, aby vláda v těchto otázkách komunikovala společně, z tohoto hlediska pan Stropnický udělal chybu, ale nemyslím si, že je to chyba, která by byla důvodem pro to, abych navrhoval jeho odvolání z vlády," byla první slova, kterými Sobotka schůzku komentoval.

Stropnický by se podle něj nicméně měl zamyslet nad tím, jestli je schopen se při zasedání vlády a Bezpečnostní rady státu účastnit projednávání bodů, které jsou v některém z utajovaných režimů. Člen vlády musí přizpůsobit chování příslušnému stupni utajení.

Tuto poznámku ale pronesl předseda vlády s úsměvem ve tváři, takže není jasné, nakolik vážně ji myslel.

Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek trvá na tom, že Stropnického vyjádření bylo závažnou chybou. "Já si stále myslím, že takové věci se nekomentují," řekl Bělobrádek novinářům. Respektuje ale názor Sobotky a Babiše.

Podle ODS Sobotka vyměnil účast Stropnického ve vládě za to, aby neměl konflikt s hnutím ANO. Veškerou odpovědnost tím prý vzal na sebe. Podle předsedy strany Petra Fialy trvá ODS na odstoupení ministra obrany.

Samotný ministr Stropnický se nechce k ničemu nijak vyjadřovat, když jej dopoledne Aktuálně.cz a HN požádaly o vyjádření, řekl, že se jakýchkoliv komentářů ke své situaci zdrží. "Neřeknu ani dobrý den, protože by mě určitě někdo obvinil, že jsem porušil státní tajemství," uvedl ministr a na opakované prosby reagoval sdělením, že v žádném případě nebude svou situaci komentovat.

Ministr obrany nedávno médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů zadržovaných v Libanonu bylo to, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Fajád, kterého USA podezírají z napojení na teroristickou organizaci, byl nakonec z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pět Čechů vrátilo do vlasti. Tento krok tvrdě kritizovaly Spojené státy.

Vláda nevydáním Fajáda porušila české právo, tvrdí TOP 09

Odpoledne vystoupil v kuloárech Poslanecké sněmovny předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který prohlásil, že Stropnický je podle něj pouze náhradní terč, protože mnohem větším problémem pro vládu je nevydání Fajáda do USA. Tedy konkrétně chování ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který rozhodl o tomto nevydání.

"Alí Fajád byl obžalován z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, z pokusu použít protiletadlovou střelu a z pokusu poskytnout podporu teroristické organizaci. Tyto skutky jsou trestné i u nás, a proto měl ministr spravedlnosti pouze dvě legální možnosti - Alího Fajáda vydat našim spojencům, anebo zajistit jeho stíhání na území České republiky," prohlásil Kalousek.

Zároveň dodal, že TOP 09 dává podnět státnímu zastupitelství, zda ministr Pelikán neporušil české zákony.

Ministerstvo spravedlnosti odmítlo názor, že propuštěním Alího Fajáda podezřelého ze spolupráce s teroristy porušilo české i mezinárodní právo. Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiku nepožádaly o provedení trestního stíhání v ČR a ani tento úmysl nenaznačovaly. Nebyly tak splněny všechny podmínky pro to, aby Česko mohlo Fajáda stíhat, uvedl náměstek ministra Petr Jäger. Ministr Robert Pelikán (ANO) upozornil, že trestní stíhání nezahajuje ministr, ale státní zastupitelství.

Pro trestní stíhání nevydaného cizince v České republice by podle ministerstva musely být splněny tři podmínky určené trestním zákoníkem. První stanoví, že čin musí být trestný i podle českého práva. Druhá, že pachatel byl dopaden na českém území a nebyl vydán k trestnímu stíhání cizímu státu. Třetí říká, že stát, který žádal o vydání, musí požádat o provedení trestního stíhání pachatele v ČR.

Poslanci jednají bez kamer a záznamů

Po poledni začala v Poslanecké sněmovně neveřejná schůze poslanců, na které probírají věci, týkající se jak Stropnického, tak celkového úniku informací v případu Libanonce Alího Fajáda.

Původně sice dávala vládní koalice najevo, že neveřejnou schůzi nepodpoří, ale nakonec byli pro takřka všichni poslanci.

Jednání poslanců je tedy utajované, nikdo k nim nemá přístup a z jednání se nepořizuje žádný záznam - ani elektronický, ani stenografický. Vypnuté jsou také všechny kamery a obrazovky mimo jednací síň. O utajovaném jednání nesmí poslanci poskytnout žádné informace, které jsou probírané.

Ženíšek: Pelikán v kauze Fajád porušil zákon, buď je neschopný a labilní, nebo vážně ruský agent

Ženíšek: Pelikán v kauze Fajád porušil zákon, buď je neschopný a labilní, nebo vážně ruský agent