Tři roky už se snaží miliardář, spolumajitel burzovního obchodníka a investiční společnosti RSJ a mecenáš řady projektů Karel Janeček prosadit ve společnosti se svojí Demokracií 2.1 (D21).

Loni pro účely rozvoje D21 založil firmu, která se snaží s touto hlasovací platformou obchodovat a pomalu D21 pomáhat zakořeňovat. Na konci března čeká D21 velký test v podobě správy hlasování, v němž obyvatelé New Yorku rozhodnou o rozdělení milionů dolarů z městské pokladny.

Jaké jsou největší dosavadní "zářezy" D21?

Hlavní je pro nás momentálně New York. Takzvané participativní rozpočtování. Lidé rozhodují o tom, jak se utratí z rozpočtu daná část peněz. Navrhnou se projekty a podle preferencí lidí, kteří o nich hlasují, se buď realizují, nebo ne. Náš model a celá platforma teď budou použity u participativního rozpočtování v New Yorku na konci března.

Participace je obecně skvělá, moderní věc. Povzbuzuje zájem lidí o věci veřejné, týká se přímo jejich bezprostředního okolí. Není v tom bariéra toho, že jde o něco abstraktního například na úrovni státu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se