Spornou návštěvu na FAMU kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám nařídil policista z Hradu, který patří pod útvar chránící prezidenta Miloše Zemana. Právě on poslal dvojici kriminalistů v civilu na akademickou půdu, aby při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze zjišťovali, kdo je zodpovědný za vyvěšení vlajek Tibetu, které hlava Číny nevidí ráda.

Až dosud se spekulovalo, že zásah připomínající šikanu a omezování svobody projevu nařídil šéf Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous. On-line deník Aktuálně.cz a HN ovšem nyní zjistily, že šlo o velitele z jiné ochranné jednotky. Potvrdily to dva na sobě nezávislé zdroje.

Policejní prezident Tomáš Tuhý se k novým detailům odmítl vyjádřit, další informace z vyšetřování incidentů poskytne do dvou dnů. "Další výstup pro sdělovací prostředky v souvislosti s bezpečnostním opatřením ‚Čína‘ bude ve čtvrtek odpoledne," uvedl Tuhý.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček řekl, že ho informace nezajímá a nepovažuje ji za důležitou. "Během návštěvy čínského prezidenta policisté svoji práci zvládli a toto je marginálie. Nepovažujeme to vůbec za důležité, je to pro nás absolutně nezajímavé. To, co zmiňujete, bude zajímat pouze pana Kalouska," řekl Ovčáček.

Prezidentova policejní ochranka oficiálně patří pod Tuhého. Sídlí ale na Hradě a úzce spolupracuje s vojáky Hradní stráže a zaměstnanci hradního bezpečnostního odboru.

I proto mohou mít na její chod neformální vliv i lidé z blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana.

Právě po sporu s ním odstoupil i dosud poslední šéf útvaru Petr Dongres. Bylo to loni na podzim po kauze "červené trenýrky". V současnosti je jednotka bez šéfa, pověřen řízením je Vladimír Mach. Dongresova nástupce policie dosud nevybrala, vítěz výběrového řízení by měl být znám ještě tento měsíc a nastoupit má od června.

Prezident Miloš Zeman policisty za akci "Čína" pochválil. Dokonce osobně – v úterý pozval do míčovny Pražského hradu desítky důstojníků v čele s Tuhým a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD).

Že se akce uskuteční, Hrad neoznámil dopředu jako u jiných podobných událostí. Fotografie zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na sociální síti až po ukončení akce.

"Pochvala byla určena policistům a nikoli médiím. Šlo pouze o poděkování a nebylo to spojeno s žádným vyznamenáním," řekl Ovčáček.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Policejní prezident Tomáš Tuhý se za zásah na FAMU v pondělí omluvil děkanovi Pavlu Jechovi.

V dopise mu napsal, že za zásahem stáli dva velicí důstojníci, z nichž jeden byl ze specializovaného celostátního útvaru. Druhý pak slouží na prvním pražském policejním obvodu.

Jména Tuhý neuvedl. Popsal jen, jak oba velitelé chybovali, když mezi sebou špatně komunikovali a byli příliš horliví. Policie nyní řeší, zda je potrestá a jak.

Tuhý přitom opakovaně odmítl, že by od něj vzešel pokyn, aby policie v ulicích během čínské státní návštěvy nutila lidi sundavat z oken tibetské vlajky a další protičínské symboly.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Deník řekl, že zabavování tibetských vlajek vnímá jako excesy a předpokládá, že ministr vnitra Milan Chovanec o výsledku šetření bude vládu informovat.