Nebýt malé repliky majáku, nebylo by v kanceláři prezidenta ICT Unie vůbec nic. Tedy ještě s výjimkou stolu a skříňky. I ty jsou ovšem prázdné, stejně jako všechny stěny.

"Já opravdu ještě neměl čas se takovým věcem věnovat, jsem v jednom kole, stále se účastním nějakých jednání," říká čerstvý "majitel" této kanceláře, advokát Zdeněk Zajíček.

Pro mnohé může být jeho nové angažmá překvapením, léta totiž patřil k neznámějším lidem, kteří na straně státu bojovali za co největší elektronizaci státní správy. S jeho jménem je spojeno například vybudování Czech Pointů i dalších projektů, za ODS dělal náměstka na třech ministerstvech až do poloviny roku 2013, kdy po nástupu úřednické vlády Jiřího Rusnoka musel odejít.

zdeněk zajíček (49)

◼ Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy pracoval od roku 1991 na Městské prokuratuře v Praze a poté na ministerstvu pro správu národního majetku.

◼ Známějším se stal v roce 1996, kdy byl zvolen do Poslanecké sněmovny za ODS, na mandát ale v lednu 1998 rezignoval.

◼ O rok později nastoupil na pražský magistrát. Zde pracoval jako jeho ředitel do roku 2002, kdy se začal věnovat své advokátní praxi. 

◼ V roce 2006 ale vstoupil do služeb státu, nejdříve působil jako náměstek ministra vnitra se zaměřením na elektronizaci veřejné správy – prosazoval například známý projekt Czech Pointů.

◼ O tři roky později přešel na místo náměstka ministra spravedlnosti a následný rok byl jmenován náměstkem ministra financí. Skončil v červenci 2013 po nástupu úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

◼ Od 17. března letošního roku se na tříleté funkční období stal prezidentem ICT Unie, která sdružuje firmy z oboru informačních technologií a elektronických komunikací.

Teď stojí jako prezident ICT Unie na pomyslné druhé straně, opět je ale výrazným "hráčem". Unie sdružuje řadu významných společností z oboru informačních technologií a elektronických komunikací − například T-Mobile, O2 a Vodafone, České Radiokomunikace, Českou poštu, IBM, AutoCont, Microsoft, Sitel a mnohé další.

"V minulosti se politika nějak zamotala, já musel odejít ze státní správy a teď jsem rád, že se vracím. Byť je to návrat někam jinam, ovšem ke stejnému tématu, kterému jsem se dlouhodobě věnoval," glosuje Zajíček, který se po odchodu ze státní služby věnoval především své advokátní praxi.

"Na přelomu loňského a letošního roku mi ale zavolal tehdejší prezident ICT Unie Svatoslav Novák s tím, že už nechce na svůj post kandidovat, a zeptal se mě, jestli bych neměl zájem o jeho místo. Bral jsem to jako obrovskou výzvu," vysvětluje Zajíček. Po dvou měsících zvažování na prezidentskou funkci kandidoval, uspěl a v polovině března se ujal svých povinností.

ICT Unie přitom dál sílí, o čemž svědčí vstup dalších firem, třeba O2 IT Services, která je dceřinou společností O2 Czech Republic. "V unii máme možnost podílet se na směřování ICT trhu v Česku. Dostáváme se takto blíže k aktuálním a pro nás strategickým tématům," tvrdí jednatel společnosti Václav Provazník.

Spory kolem miliard z EU

Bývalý náměstek a také někdejší poslanec za ODS (v letech 1996 až 1998) přichází v důležitou dobu. Z Evropské unie přijde na rozšíření vysokorychlostního internetu na co největším území Česka 14 miliard korun, kvůli kterým se firmy z tohoto oboru rozhádaly se státem.

Nejvíce emocí vyvolal krok ministerstva vnitra, které se postaralo o vznik nové instituce s názvem Národní agentura pro komunikační a informační technologie České republiky.

Firmám ani ICT Unii se něco takového vůbec nelíbilo a vnitro ostře kritizovaly. Agentura se totiž částečně bude podílet na rozšíření vysokorychlostního internetu a dostane také část z plánovaných evropských peněz. "Všechno, co je státní nebo polostátní, si mohou stáhnout pod sebe a vyzobnout to ven z trhu. A operátoři ostrouhají," stěžoval si nedávno tehdejší prezident ICT Unie Novák, zatímco zástupci vnitra tvrdili, že budování takové sítě nelze nechat jen na soukromém byznysu.

Novák také napsal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi dopis, ve kterém poukázal na další věc, která ICT Unii vadila − na podobu připravovaného zákona, který se týká budování vysokorychlostních sítí.

Na "nadějné cestě"

Je jasné, že v takové situaci ICT Unie hledala ve Zdeňku Zajíčkovi někoho silného, kdo má kromě jiného kontakty ve státní správě i politice a ví, jak se v tomto prostředí co nejlépe pohybovat a komunikovat.

Do jednání na ministerstvech i jinde se pustil vzápětí po svém jmenování. "Rád bych napomohl co největší spolupráci mezi byznysem a politikou, bylo by výborné, kdyby se nám jako soukromým firmám a zástupcům státu podařilo říci, co jsou naše společné priority, a na nich bychom zapracovali," popisuje poněkud diplomaticky svou představu.

Podle něj jsou firmy z oblasti ICT průmyslu připravené přidat ke stávajícím 14 miliardám stejnou částku, ale chtějí vědět, jaké plány stát má, aby na delší dobu věděly, kde se mohou při svém podnikání pohybovat. "Věřím, že jsme se v posledních dnech vydali po nadějné cestě, naše představy se sbližují s tím, co mají v plánu úředníci státu a politici," avizuje optimisticky Zajíček a ukazuje repliku majáku, kterou mu v kanceláři nechal jeho předchůdce Novák.

"Maják mi má připomínat, abych měl před sebou cíl a na ten se soustředil," usmívá se muž, který v minulosti získal ocenění Český zavináč za podíl na rozvoji informační společnosti v České republice.