Z ulic a pražského metra brzy mohou zmizet protiteroristické jednotky – smíšené policejní a vojenské patroly. Ministr obrany Martin Stropnický se domnívá, že bezpečnostní situace už nevyžaduje takové nasazení vojáků v ulicích, jako tomu bylo před několika týdny.

"Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl HN Stropnický. "Už došlo k setkání náčelníka generálního štábu a policejního prezidenta, kteří si vyměnili poznatky, a návrh se rýsuje," dodal ministr obrany.

Měl by se tak omezit počet nasazených vojáků. "A mohlo by se to zúžit na objekty, jako je letiště. Z našeho pohledu by to odpovídalo bezpečnostní situaci," dodal Stropnický s tím, že by se vojáci už nevyskytovali například v metru.

Rozhodnout však o tom nemůže ministr obrany, ale vláda. Podle Stropnického by o tom mohla jednat už v půlce května. A rozhodovat se bude na základě doporučení ministra vnitra Milana Chovance a současné bezpečnostní situace, která už není tak vypjatá jako po teroristických útocích v Bruselu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na zbytečné nasazení vojáků upozorňují i experti, jako třeba někdejší poradce exministra obrany Alexandra Vondry František Šulc.

"Tito vojáci tvoří i páteř jednotek vyčleňovaných do pohotovostí NATO i Evropské unie a nyní se vysilují pacifikováním 'nepřizpůsobivých', kteří se ve větších množstvích vyskytují na místech, jako je Florenc či Hlavní nádraží, hašením hořícího koše na zastávce z camelbaku (byl to skutečně legrační pohled) a podobně. Proč? Pro lepší spánek policejního prezidenta?" píše Šulc na webu onwar.cz.

Za měsíc čelily smíšené policejní hlídky několikrát kritice. Naposledy při zatčení muže na pražské Florenci, který u sebe neměl občanský průkaz. "Rád bych k zásahu na Florenci zdůraznil jednu věc: vojáci nejsou ti, kteří tu patrolu vedou," řekl k tomu Stropnický.

Bezpečnostní rada státu už nedávno odsouhlasila snížení počtu vojáků. Celkem stovka z nich odejde z Brna a z Ostravy. Po vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem bylo kvůli bezpečnostním opatřením původně povoláno 550 vojáků.

"Bezpečnostní opatření trvají. Další vyhodnocení situace se uskuteční znovu za měsíc," řekla Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Považujete za nutné, aby se po pražských ulicích dál pohybovali spolu s policií i ozbrojení vojáci?

Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Reálně to potřeba není. Zdá se,že jde o snahu uklidnit veřejnost,což je bohulibé. Ukazuje to,že "vůáda něco dělá". Třeba to bude fungovat. Škodit to nebude,...
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Kašpařina, která má vzbudit zdání bezpečí, vyvolává spíš obavy a neměla nikdy vzniknout. Místo toho by konečně měly začít pořádně pracovat bezpečnostní služby.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
kurátorka vizuálního umění
Neumím vyhodnotit bezpečnostní rizika a tak doufám, že všechna rozhodnutí jsou kompetentní. Ráda bych tomu věřila, ale pocitově nevěřím.