Protiteroristické hlídky v Praze zůstanou. Minimálně tedy do konce května. Podle ministra vnitra Milana Chovance je jedním z důvodů také zabezpečení mezinárodní konference.

"V Praze bude v půlce května konference Interpolu a do konce této mezinárodní akce počet hlídek snižovat nebudeme," řekl HN Chovanec a dodal, že se Češi nemají vojáků v ulicích bát - spíše naopak.

Konference Interpolu se bude zabývat hlavně terorismem, ochranou hranic, kybernetickými zločiny a také spolupráce mezi Interpolem a dalšími evropskými bezpečnostními složkami.

Stropnický chce vojáky stáhnout

Ministr obrany Martin Stropnický ale před pár dny řekl, že vojáci jsou už v ulicích zbyteční a z ulic a metra by se měli brzy stáhnout a zůstat jen například na letišti.

"Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl Aktuálně.cz Stropnický. "Už došlo k setkání náčelníka generálního štábu a policejního prezidenta, kteří si vyměnili poznatky, a návrh se rýsuje," prozradil v úterý ministr obrany.

"Je vcelku škoda, že pan ministr Stropnický neříká takové věci na vládě, protože vláda zhruba před týdnem projednávala dokument, kde se jasně řeklo, že se snižuje počet vojáků na Moravě, a to z důvodů, že tam není bezpečnostní riziko nebo nebyl tam větší záchyt bezpečnostních hlášení," řekl dál Chovanec, který ale sám o stažení vojáků z ulic rozhodnout nemůže - tuto pravomoc má pouze vláda, která jedná na doporučení ministra vnitra.

Podle něj je v Praze situace značně odlišná a lidé v hlavním městě častěji poukazovali na podezřelé předměty, které evokovaly podezření.

"Pokud se v Evropě nic nestane, konec května je to datum, kdy vojenské hlídky zrušíme úplně," uzavřel ministr na semináři k Auditu bezpečnostních složek, který se koná na ministerstvu vnitra.

Během konference mluvil Chovanec také o tom, že v poslední době značně začaly posilovat bezpečnostní složky a informační agentury jako třeba Bezpečnostní informační služba. Ministr vnitra to zdůvodňuje tím, že je potřeba se připravit na budoucí problémy, které nás v oblasti terorismu a nejenom tam očekávají.

Kritika bezpečnostních složek

Za poslední měsíc čelily smíšené policejní hlídky několikrát kritice. Naposledy při zatčení muže na pražské Florenci, který u sebe neměl občanský průkaz. "Rád bych k zásahu na Florenci zdůraznil jednu věc: Vojáci nejsou ti, kteří tu patrolu vedou," řekl k tomu Stropnický.

Na zbytečné nasazení vojáků upozorňují i experti, jako třeba někdejší poradce exministra obrany Alexandra Vondry František Šulc.

"Tito vojáci tvoří i páteř jednotek vyčleňovaných do pohotovostí NATO i Evropské unie a nyní se vysilují pacifikováním "nepřizpůsobivých", kteří se ve větších množstvích vyskytují na místech, jako je Florenc či hlavní nádraží, hašením hořícího koše na zastávce z camelbaku (byl to skutečně legrační pohled) a podobně. Proč? Pro lepší spánek policejního prezidenta?" píše Šulc na webu onwar.eu.

Považujete za nutné, aby se po pražských ulicích dál pohybovali spolu s policií i ozbrojení vojáci?

Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Podle několika posledních záznamů (např. dready jako porušení veřejného pořádku!) a podle různých svědectví bych z označení těch hlídek jen vypustil...
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Snad je to potřeba, když to tak vyhodnotily tajné služby. Raději ať chodí ozbrojené hlídky, než aby policie zakazovala skautům zpívat hymnu či studentům...
Martin Charvát
Martin Charvát
kreativní ředitel Konektor
Vojáci by měli střežit ohrožené objekty, ohrožené lidi, ohrožené komunikace, ohrožené instituce atd. Pokud jsou o jejich přímém ohrožení podložené...