Politici v čele s prezidentem Milošem Zeman, vojáci a další lidé v neděli oslavili 71. výročí konce druhé světové války v Evropě. K Národnímu památníku v Praze na Vítkově se přišli podívat na tradiční vojenskou přehlídku a kladení věnců také váleční veteráni.

Pietní akt začal státní hymnou, po přehlídce vojenských a policejních jednotek přinesli vojáci na nádvoří před památníkem historické armádní prapory za zvuku husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Prezident a političtí představitelé, zástupci spolků a válečných veteránů položili věnce k památníku. Následovala minuta ticha za padlé vojáky a salvy vypálené čestnou stráží. Nad shromážděním pak proletěla dvojice armádních stíhaček Gripen.

Akce na Vítkově se účastnili také předsedové obou parlamentních komor Milan Štěch a Jan Hamáček, premiér Bohuslav Sobotka, ministři obrany a kultury Martin Stropnický a Daniel Herman, pražská primátorka Adriana Krnáčová a kardinál Dominik Duka.

Zeman po ukončení piety novinářům připomněl, že výročí konce války v Česku právě 8. května je aktuální stále. Na jeho návrh z počátku 90. let se slaví v tento den, nikoliv o den později jako v době komunistické minulosti. "Není na škodu si nastudovat trochu historie a dozvědět se, kdy byla podepsána kapitulace v Remeši, zdůrazňuji v Remeši, v Berlíně byla až druhá a kapituluje se zpravidla jenom jednou," poznamenal.

Sobotka v tiskovém sdělení v souvislosti s tehdejšími válečnými událostmi varoval před nebezpečím politické ideologie založené na uvažování v kategoriích "my a oni". "Paušální odsuzování a šíření předsudků na základě pohlaví, náboženství, politického názoru, sexuální orientace či původu vždy plodí v konečném důsledku jen zlo a násilí," uvedl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zdůraznil taky nutnost aktivní občanské obrany demokratických hodnot. "Bez ohledu na to, jestli jsme demokraty levicovými, nebo pravicovými. Protože za vzestupem nacistické totality stála nejen lhostejnost k pronásledování 'těch druhých', ale i neschopnost demokratů se tehdejším nacistům postavit společně," poznamenal ministerský předseda.

Kardinál Duka má dnešní den spojený s rodinnou tradicí, jeho otec působil ve Velké Británii u bombardovací perutě. "Považuji svou přítomnost zde jako vyjádření úcty a vděčnosti těm, kteří dokázali za tuto zemi položit život, za ni bojovali a vrátili nám svobodu," řekl Duka.

Piety se účastnili i někteří váleční veteráni. "Je nás stále méně a méně," postěžoval si brigádní generál Miloslav Masopust, který tyto příležitosti vždy vnímal i jako setkání s přáteli. V neděli usedl vedle posledního žijícího parašutisty, brigádního generála Jaroslava Klemeše.

Válečných veteránů, kteří by se mohli oslav konce druhé světové války účastnit, ubývá každým rokem. Od loňska, kdy Česko slavilo "kulaté" výročí 70 let od skončení války, podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduarda Stehlíka zemřelo asi 300 veteránů. Druhoválečných bojovníků tak nyní žije mírně nad 700.

Pietní akty související s výročím ukončení války se konají na několika místech v Praze i v dalších českých městech.

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti nacistům ve válce na západní i východní frontě.