Kazašská policie se v sobotu razantně snažila zabránit protivládním protestům chystaným po celé zemi, zadržela desítky demonstrantů a bezpečnostními kordony zamezila vstup na hlavní náměstí velkých měst. K protestním akcím ve všech velkých městech vyzvali oponenti prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který vládne Kazachstánu od roku 1989. Sobotní akce měly vystupňovat sérii demonstrací, které propukly minulý měsíc v reakci na vládní plány privatizace rozsáhlých ploch zemědělské půdy.

Současné protesty, které se staly příležitostí k vyjádření obecné nespokojenosti s vládou, jsou v této středoasijské zemi největší za více než deset minulých let. Pokračovaly v sobotu i navzdory preventivnímu zadržení mnoha opozičních aktivistů a varování úřadů, které označily chystané protestní akce za "nezákonné" a pohrozily policejní reakcí.

Nejméně stovka protestujících se podle agentury Reuters shromáždila u jednoho policejního stanoviště blokujícího vstup na hlavní náměstí v kazašské metropoli. Podobně početné skupiny se pokoušely dostat na náměstí i na dalších místech, někteří demonstranti zpívali národní hymnu. Svědci citovaní Reuters líčili, jak policisté honí demonstranty po ulicích a zadržené pak násilně strkají do autobusů.

Policie nakrátko zadržela i dva zpravodaje agentury Reuters, odvezla je nedaleko v policejním autě a pak pustila.

O honbě policie na demonstranty telefonicky informovali Reuters novináři místních listů z měst v různých částech země.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Už počátkem týdne policie a soudy zadržely desítky opozičních aktivistů v různých městech, která se chystala připojit k sobotním protestním akcím. Ministr vnitra v sobotu podle agentury Reuters odmítl uvést celkový počet zadržených.

Nedávné protesty se i přes to, že zatím nejsou příliš početné (účast na největších z nich stěží přesáhla pár tisíc lidí), staly nejviditelnějším a územně nejrozšířenějším projevem nespokojenosti s vládou prezidenta Nazarbajeva od roku 2000. Následují po výrazném hospodářském zpomalení a zhruba 45procentním znehodnocení národní měny v loňském roce po propadu cen ropy, která je hlavním exportním artiklem Kazachstánu.