Dva roky před maturitou nadaného matematika Marka Lišku napadlo, že by jeho sešit se zápisky a výpočty mohl být lepší učebnicí než ta, ze které se učí. Dva roky po maturitě je spolumajitelem firmy, v jejíchž kancelářích v centru Hradce Králové hraje od rána do večera hlasitá muzika, a všichni, kdo tu pracují, jsou studenti nebo tak aspoň vypadají.

K budoucnosti podniku, jehož vedení a vůbec vší práce se ujali ještě nedávno teenageři, by mohl být leckdo skeptický. Jenže ono to funguje.

Originální učebnici, která nese název Matika pro spolužáky, sepsal Liška živým studentským jazykem a snaží se v ní zábavně vysvětlit, k čemu ten který matematický jev slouží v životě i ve škole. Myšlenka zabrala. A firma má nyní za sebou první obchodní úspěchy.

Prvních devatenáct škol

Z vytištěných pěti tisíc setů, které vždy tvoří dvě učebnice a dva pracovní sešity, již prodala 3500, z toho tisíc do škol. Některé teď začnou podle textu oficiálně učit. "Od září podle naší učebnice pro první ročník středních škol začíná vyučovat prvních devatenáct škol v Česku," říká Liška.

Práce na textu mu zabrala více než dva roky. Dnes jedenadvacetiletý student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy stačil během psaní odmaturovat, vytvořit webové stránky projektu, vyhrát regionální kolo soutěže Rozjezdy roku a sehnat první sponzory. Je mezi nimi třeba nadace Agrofertu či Karel Schwarzenberg.

19 škol

z celé České republiky začne 1. září učit podle Liškovy učebnice Matika pro spolužáky.

Jsou mezi nimi gymnázia, střední průmyslové školy i učiliště.

Celkem se prodalo 3500 setů učebnic a pracovních sešitů. Do škol jich šla asi tisícovka.

3 miliony korun

je obrat firmy, která vydává Matiku pro spolužáky. Z toho zhruba milion dávají sponzoři.

V souhrnu firma od sponzorů získala milion korun. Další zhruba dva miliony utržila za prodej učebnice, jejíž celý set přijde na 480 korun. I z těchto čísel je jasné, že úsilí se Liškovi a jeho devítičlennému týmu vyplatilo.

Nyní sklízejí od pedagogů i studentů jen chválu.

"Důležité je, že v téhle učebnici je i takzvaná omáčka, tedy to, jak učitel řešení určitého příkladu vysvětluje. Když si ji student při hodině nezapíše, tak už ji v knize nenajde. Tady však ano. Objednali jsme ji pro dvě třídy prvního ročníku a třetí ročník šestiletého studia," uvedl třeba učitel matematiky a zástupce ředitele pražského Gymnázia Na Vítězné pláni Martin Horyna.

"Ta kniha je naprosto odlišná. Není to vědátorská učebnice nadupaná řadou definic, ale snaží se řečí středoškoláků vysvětlit matematické úkazy i k čemu vlastně matematika je," míní Leoš Bílek z hradecké Střední školy služeb, obchodu a gastronomie.

Pan Držgrešle a trojčlenka

Při listování stránkami učebnice se není čemu divit.

To jsou mi ale poměry! zní například nadpis kapitoly o matematických poměrech. "S poměry se setkáváš v životě poměrně často, ať už jde o pracovní poměr, milostný poměr, nebo poměr mezi větami v češtině. V matice ovšem znamenají rozdíly v množství určitých látek…" začíná výklad.

"Pan Držgrešle jel autem z Hradce do Poděbrad," pobaví úvod slovní úlohy na procvičení trojčlenky, jejíž hlavní hrdina je spořivý muž a výsledkem má být suma, kterou může ušetřit.

Za příklady s podrobným návodem, jak je vypočítat, následuje několik příkladů cvičných a hned na konci každé kapitoly výsledky. I cvičné příklady ale mají hned vedle zadání QR kódy, které studentům umožní si v chytrých mobilech najít návod, jak při výpočtu postupovat.

Ambice Lišky a jeho týmu ale nekončí u jedné učebnice. "V říjnu vydáváme text pro druhé ročníky, příští duben třetí a v září 2017 čtvrtý díl," řekl.

Matika pro spolužáky navíc začíná pronikat i na Slovensko. "Představili jsme se na konferenci TEDx v Bratislavě a oslovili slovenské školy. První, která má vážný zájem, je gymnázium v Banské Bystrici. Překvapilo nás, že chtějí českou verzi. Je to prý kvůli tomu, že velká část Slováků chodí na české vysoké školy," uvedl Liška.

Rozchod s kamarádem

O českém studentském projektu v červenci referoval rozhovorem s Markem Fandrlíkem, Liškovým dlouholetým pomocníkem a bývalým spolupodílníkem ve firmě, i slovenský Denník N.

Vztah s Fandrlíkem je přitom zatím nejcitlivějším místem Liškova podnikání. Ani studentské firmě se totiž nevyhnuly zásadní spory mezi bývalými přáteli.

"Nešlo to jinak. Měli jsme rozdílné názory, nakonec jsme se dohodli, že se rozejdeme. Marek má plány na tvorbu jiných učebnic, šli jsme každý svou cestou," říká Liška o nedávném dění ve firmě.

Vztahy ve studentském podniku, nejstaršímu zaměstnanci je dvacet pět let, jsou jinak od klasické firmy hodně odlišné. "Jsme tu všichni kamarádi, známí, bývalí spolužáci. Jsme spolu v práci a potom třeba jdeme na pivo. Je těžké někoho seřvat, hned vám to večer vyčte," říká Liška.

Není to jediná zvláštnost podniku, kde právě v reproduktorech duní kapela Red Hot Chili Peppers. Třeba na nástěnných hodinách za matematikovým stolem nahrazují obvyklé cifry drobné početní úlohy. Když se právě blíží poledne, je vhodná chvíle si připomenout, kolik je 4 x (π − 0,14).