Republikánský kandidát na amerického viceprezidenta Mike Pence si v noční debatě se svým demokratickým rivalem Timem Kainem vedl mnohem lépe. V komentářích se na tom shodují americká, ale i britská média. Podle listu The Guardian oba svým výstupem překonali své šéfy, tedy republikána Donalda Trumpa a demokratku Hillary Clintonovou, Kaineovi se však právě kvůli tomu noc nevydařila.

Kaineovou prací totiž podle The Guardianu očividně bylo co nejčastěji a nejhlasitěji zopakovat všechny hlouposti a urážky, které kdy Trump vypustil ze svých úst. "Neustále skákal do řeči a velmi málo se usmíval," uvedl deník s tím, že vypadal a zněl příliš tvrdě a horlivě, zatímco Pence působil upřímným dojmem. Republikánský kandidát přitom svou přívětivostí dokázal být pravým opakem nevypočitatelného Trumpa.

Také portál Politico si povšiml, že Kaine neustále skákal Penceovi do řeči a snažil se ho napadat Trumpovými kontroverzními komentáři, což se mu ovšem moc nedařilo. Pence totiž narážky často ignoroval, případně je snadno přecházel. Při debatě prezidentských kandidátů minulý týden naopak Trump strávil mnoho času tím, že své postoje vysvětloval a obhajoval, neboť se na podobnou návnadu od Clintonové nechával nachytat.

Kaine podle portálu Politico velkou intenzitu útoků udržel po celý večer, v jeden okamžik dokonce Trumpa v reakci na jeho postoje k jaderným zbraním přeneseně přirovnal k bláznovi.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Trump v minulosti vyvolal kontroverze vstřícným postojem k tomu, aby Japonsko či Jižní Korea mohly získat jaderné zbraně, nevyloučil ani použití nukleárních zbraní v Evropě či na Blízkém východě. Kaine připomněl prohlášení někdejšího republikánského prezidenta Ronalda Reagana o tom, že šíření jaderného arzenálu by mohlo skončit tím, že nějaký blázen způsobí katastrofu. Podle Kainea měl Reagan na mysli někoho jako Trumpa.

Pence však dokázal jízlivé poznámky s přehledem ustát, a navíc Kainea s Clintonovou nařknout, že svou kampaň postavili na urážkách, uvedlo Politico.

Penceova vyrovnaného projevu si všimla i BBC. Obyčejně zdrženlivý Kaine hned v začátku duelu přešel do útoku, uvedl tento zpravodajský portál s tím, že i když oba kandidáti často hovořili jeden přes druhého, Pence se zdál být klidný. Podle komentáře BBC byla debata tematicky roztěkaná, Pence však nakonec učinil to, co musel.

"Cílem republikánského viceprezidentského kandidáta bylo ujistit republikány, které minulý týden v debatě (prezidentských kandidátů) vystrašil výkon Donalda Trumpa a jeho následné fušerství, že zvítězí chladný rozum. A to udělal," uvedla BBC na svém portálu. Poznamenala také, že Penceův klidný a vyrovnaný styl ostře kontrastoval s Kaineovým chováním připomínajícím předávkování kofeinem.

Pence podle mínění BBC poskytl Trumpovi po jeho katastrofickém týdnu šanci vrátit se do boje. "Nyní je na něm (na Trumpovi), aby z toho vytěžil maximum," dodal portál.

O Penceově klidu napsala také agentura AP, která mu naopak vyčetla jeho přístup k obraně Trumpa, neboť i při těch nejvíce provokativních slovech mlčel či od nich odváděl pozornost. Podle AP byl Pence lépe připraven než Trump a ve svých odpovědích zacházel do hlubších detailů.

O častém skákání do řeči a neustálém vzájemném přerušování, o kterém média shodně informovala, píše i portál USA Today. S odvoláním na anketu na Twitteru zároveň uvádí, že uživatelé této sociální sítě označili Kainea jako toho, kdo debatu přerušoval častěji.