V Iráku by mohla už od prosince působit zdravotnická jednotka české armády. Její vyslání ve středu podpořila vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Během příštího roku by pak mohli být do země vysláni i vojenští instruktoři.

Celkem by české vojsko mohlo do země poslat až 30 vojáků. Armádní misi musí schválit ještě parlament.

Čeští instruktoři budou v Iráku radit pilotům L-159 se servisem letounů i s taktikou - čtěte ZDE

Vojenští lékaři a zdravotníci by v Iráku měli léčit irácké a koaliční vojáky zraněné v boji s islámskými extremisty.

Až 17 vojáků by mělo být nasazeno ve vojenské nemocnici amerického vojenského námořnictva asi 70 kilometrů jižně od Mosulu.

Americká armáda by ji měla zprovoznit během podzimu.

Podle Sobotky mají chirurgický tým a instruktoři podporovat boj proti tzv. Islámskému státu. "Jde o další formu naší aktivní účasti na boji proti terorismu," uvedl na Twitteru.

Česká jednotka by mohla být na místě už do konce roku a působit by v Iráku měla šest měsíců. Poté by ji mohli vystřídat další kolegové.

Armáda počítá s vysláním týmu, ve kterém by byli zastoupeni chirurgové, anesteziolog i zdravotní sestry. Zdravotnický materiál zabezpečí americká nemocnice.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Česká armáda už do země v létě poslala letecké instruktory, kteří školí piloty bitevníků L-159.

Ministerstvo obrany si od pomoci Iráku slibuje, že pomůže v boji proti takzvanému Islámskému státu.

Noví instruktoři by se měli podílet na přípravě vybraných specialistů iráckých bezpečnostních sil. Jejich úkolem by bylo radit ve výcvikových centrech, do bojů by se nezapojili. Do země by mohli odjet instruktoři třeba z řad ženijního vojska nebo vojenské policie.

Za vyslání až 30 vojáků obrana podle odhadů zaplatí asi 167 milionů korun, uvedlo ministerstvo.