V Brně v Řípské ulici ve Slatině v pátek dělníci našli pumu z 2. světové války, policie evakuovala dvě stovky lidí z nákupního centra, obchodů a přilehlého bytového domu, uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. V místě zasahují složky integrovaného záchranného systému. Ulice je částečně uzavřená. České dráhy zastavily provoz na trati Slatina - Šlapanice.

V místě podle mluvčího zasahují desítky policistů. Jak Šváb uvedl, nevybuchlá puma se našla při výkopových pracích na stavbě parkoviště. "Munice se připravuje k odvozu a následné likvidaci," řekl Šváb. Doplnil, že situace by se brzy měla vrátit do normálu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Evakuaci asi tisícovky lidí potvrdil i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Prosím všechny dotčené o pochopení k provádění preventivních bezpečnostních opatření," uvedl Hašek.

Hasiči mají na místě vůz s cisternou. "Policie si od nás cisternu z preventivních důvodů vyžádala," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Událost komplikuje veřejnou hromadnou dopravu. Linky 31 a 76 jsou odkloněné, zpoždění na linkách dosahuje podle webu dopravního podniku kvůli zvýšené hustotě dopravy až 45 minut.

České dráhy kvůli nálezu pumy zastavily provoz mezi stanicemi Brno-Slatina a Šlapanice. Náhradní autobusová doprava je zajištěná mezi stanicemi Brno hlavní nádraží a Šlapanice mimo stanici ve Slatině. Odklánějí se vlaky dálkové dopravy mezi Brnem a Olomoucí, a to mezi stanicemi Holubice a Brno hlavní nádraží.