Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier během návštěvy Turecka v úterý odsoudil červencový pokus o státní převrat a vyjádřil znepokojení nad následným hromadným zatýkáním a zavíráním médií. Jeho turecký protějšek Mevlüt Çavusoglu na společné tiskové konferenci pak mimo jiné uvedl, že Ankara už má dost "povýšeného" postoje EU při jednáních o přístupu Turecka k unii.

Steinmeierova návštěva byla první od nezdařeného puče. Zatím není jasné, zda se ministr sejde i s opozicí.

Steinmeir dodal, že Německo chce zlepšit vztahy s Tureckem, které je klíčové ve snaze unie zadržovat vlnu uprchlíků z Blízkého východu. Je také proti přerušení rozhovorů o vstupu Turecka do EU.

Šéf německé diplomacie podle agentury Reuters řekl, že Německo svého partnera ze Severoatlantické aliance podporuje v boji s terorismem, ať už s radikály z takzvaného Islámského státu (IS) nebo zakázané separatistické Strany kurdských pracujících (PKK).

Çavusoglu v této souvislosti uvedl, že německé úřady podle něj řeší 4 500 případů týkajících se členů PKK, ale že do Turecka vyhostily pouze tři osoby. Šéf německé diplomacie prohlásil, že o tom nic neví. Ankara podobná obvinění na adresu Berlína vznáší již delší dobu.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Turecký ministr zahraničí se dotkl také otázky možného obnovení trestu smrti, které Západ kritizuje a které by také patrně vedlo k přerušení přístupových jednání. Çavusoglu řekl, že o znovuzavedení nejvyššího trestu rozhodne turecký lid.

Evropská unie se obává, že turecká vláda zneužívá pokusu o převrat pro potlačení opozice, Ankara naproti tomu kritizuje údajný nedostatek solidarity ze strany Západu. Turecký premiér Binali Yildirim dnes řekl, že unie si "musí vybrat mezi Tureckem a svými nepřáteli". Brusel podle něj nemůže čekat, že Ankara změní své "protiteroristické zákony".