Chytré město neznamená jen elektromobily a budovy se solárními panely na střechách. Je to promyšlená, dlouhodobá urbanistická koncepce, která řeší problém daného města nebo obce jako celku a zaměřuje se na konkrétní problémy, s nimiž se obec potýká. Například elektrotechnická společnost Siemens dodává do 17 budov Pardubického kraje systémy, které snižují náklady na provoz a díky kterým dosahují úspory zhruba 71 milionů korun za deset let. Úspory jsou garantovány a kraj do systému nemusí nic navíc investovat, protože všechny investice se platí z dosažených úspor.

A stejně tak se obcím vyplatí inteligentní osvětlení. "Už dnešní systémy umožňují osvětlovat venkovní prostory tak, že zajišťují určitou míru osvětlení pro standardní bezpečnost, ale potom upravují osvětlení podle toho, jak se pohybují lidé na ulicích nebo v daném prostoru. A to samozřejmě významně snižuje náklady na energie," řekl Eduard Palíšek, generální ředitel české pobočky společnosti Siemens u Kulatého stolu, který uspořádaly Hospodářské noviny a jehož tématem byla právě chytrá města neboli smart cities.

Chytrá města - to nejzajímavější z diskuze

Věci na úřadě si lidé zařídí z pohodlí svého gauče

Diskutující se shodli, že jedním z českých měst, které je prozatím v oblasti smart cities nejdál, je jihočeský Písek. Jako první si nechal zpracovat a schválit koncepci chytrého města. "Ovšem každé město a obec jsou jiné a potřebují něco jiného. Některé je průmyslové, jiné kulturní, každé se potýká s vlastními problémy a potřebuje svá řešení," upozornil Miroslav Svítek, děkan Fakulty dopravní pražského ČVUT. Podle Palíška ze Siemensu je nejlepší, když výstavba chytrého města vzniká na zelené louce, tedy když se může stavět něco zcela nového.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se