V roce 2011 podepsal memorandum o zvýšení platů lékařu předseda odborářů Martin Engel s tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Memorandum zaručovalo navýšení platů lékařů v nemocnicích počátkem roku 2013 na 1,5 násobek až trojnásobek průměrné mzdy. Ministerstvo zdravotnictví podle memoranda nepostupovalo, a proto se jeho účinků Lékařský odborový klub domáhá soudní cestou. 

Soudní jednání

Lékařský odborový klub podal žalobu na stát u Obvodního soudu pro Prahu 2. Ten původně žalobu zamítl. Lékaři se poté odvolali k Městskému soudu v Praze, kde odbory uspěly. Věc však ještě nebyla projednána po věcné stránce, a tak měl nyní učinit Obvodní soud pro Prahu 2.

Obvodní soud však řízení zastavil z důvodu nedostatku kompetencí k takovému rozhodnutí. "Své nepravomocné usnesení o zastavení řízení zdůvodnil tím, že věc nespadá do pravomoci soudů a měla by být soudem postoupena k řešení vládě ČR. Proti usnesení budeme podávat odvolání k Městskému soudu v Praze a předpokládáme, že usnesení bude jako nepodložené zrušeno," vysvětluje advokát odborářů Aleš Buriánek.

Němeček a Ludvík

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který bude v pátek ze své pozice odvolán, je toho názoru, že memorandum bylo dohodou pouze mezi Engelem a Hegerem, tudíž pro následující ministry zdravotnictví a jejich rezorty nebylo závazné. Odboráři tak od nově jmenovaného ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka očekávají pozitivní změnu.

Vláda

Pokud by se platy lékařů navýšily podle předpokladů memoranda, byl by příjem lékařů ve státních nemocnicích navýšen pro absolventy přibližně o 4 tisíce korun na 36 325 korun měsíčně. Pro plně kvalifikované lékaře měl činit rozdíl kolem 10 tisíc korun na 72 650 korun měsíčně.
Vláda se zvýšením platů lékařů počítá, považuje totiž za problém fakt, že čeští lékaři odcházejí kvůli lepším platovým podmínkám do zahraničí. Podle Bohuslava Sobotky chce vláda navýšit platy o 10 procent 3 roky po sobě.

Související