V bavorském Augsburgu v neděli večer zneškodnili bombu z druhé světové války, kvůli níž se předtím podle agentury DPA uskutečnila největší evakuační akce v Německu kvůli nálezu letecké bomby od roku 1945. Specialisté zneškodnili pumu za čtyři hodiny. Předtím muselo během vánočních svátků opustit své domovy na 54 000 lidí.

Puma byla nalezena minulý týden při stavebních pracích v historickém centru města, které má 286 000 obyvatel. Původně odhadli experti váhu britské pumy na 3,8 tuny, později odhad přehodnotili na 1,8 tuny.

Evakuační zónou v neděli projížděly dodávky s tlampači, z nichž byli obyvatelé vyzýváni, aby se uchýlili do bezpečí. Evakuační centra byla zřízena ve školách a sportovních zařízeních.

Příkaz k evakuaci dostalo 32 000 domácností. Jejich obyvatelé měli dobrovolně opustit příbytky do dnešních 10:00 hodin. Následně evakuační zónu zkontrolovalo zhruba 900 policistů a několik stovek hasičů.

Sváteční den úřady zvolily mimo jiné proto, že v pracovní den by bylo nutné evakuovat a prověřit i všechny podniky v postižené oblasti, vysvětlila radnice.

Dosud největší evakuaci kvůli letecké pumě z druhé světové války zažil v roce 2011 porýnský Koblenc, kde muselo své domovy opustit 45 000 lidí. Loni se muselo preventivně do bezpečí uchýlit 20 000 obyvatel Kolína nad Rýnem.