Americký prezident Donald Trump nominoval v úterý večer na člena Nejvyššího soudu relativně mladého konzervativního soudce Neila Gorsucha (49). Pokud ho schválí Senát, doplní Gorsuch po téměř roce sbor soudců na plný počet devíti členů. Měl by také obnovit mírnou převahu konzervativců v instituci, která má zásadní vliv na řešení řady sporných otázek amerického politického a společenského života.

Gorsuch je nejmladším nominovaným do funkce soudce Nejvyššího soudu od nominace tehdy 43letého Clarence Thomase v roce 1991. Jako zastánce původního významu textu ústavy a zákonů a odpůrce faktického vytváření zákonů soudy by měl být rovnocennou náhradou za loni zesnulého konzervativního soudce Antonina Scaliu. Podle agentury AP je znám jako obránce náboženských svobod a zastánce soudního přezkumu vládních regulací.

Pro Trumpa je Gorsuchova nominace do doživotní funkce zatím dlouhodobě nejvýznamnějším krokem od jeho lednového nástupu do funkce. "Soudce Gorsuch je vynikající právník, má brilantního ducha a ohromnou disciplínu a získal podporu obou stran," prohlásil Trump při představování kandidáta v Bílém domě.

Trumpovu nominaci musí schválit Senát. Demokraté, kteří v něm jsou v mírné menšině, slíbili, že budou kandidáta velmi tvrdě prověřovat, a jejich šéf Chuck Schumer dal nedávno najevo, že hodlá zablokovat kohokoliv, koho Trump nominuje.

Po Gorsuchově nominaci Schumer řekl, že má o kandidátovi "velmi vážné pochybnosti". Lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell naopak Trumpovo rozhodnutí nominovat Gorsucha označil za "vynikající".

Gorsuch je od roku 2006 členem federálního odvolacího soudu pro několik západních států Unie se sídlem v Denveru. Nominoval jej republikánský prezident George Bush mladší a při jeho potvrzování v Senátu se proti němu nikdo nepostavil.

Nyní jsou ale demokraté frustrovaní, že republikány ovládaný Senát loni odmítl jednat o kandidatuře soudce, jehož po Scaliově smrti nominoval jejich prezident Barack Obama. Od té doby je soud rozdělen na čtyři konzervativce a čtyři liberály a některým ožehavým tématům se prozatím záměrně vyhýbá.

Řada republikánů, jimž se osobně Trump nelíbil, ho volila právě proto, že slíbil jmenovat do této doživotní funkce důsledně konzervativního soudce. Ten by měl ve prospěch konzervativního pohledu ovlivnit rozhodování v takových otázkách, jako je právo vlastnit zbraň, náboženská práva nebo problematika potratů.

Někteří demokraté naznačují, že budou chtít zabránit hlasování o Trumpově kandidátovi pomocí obstrukce, takzvaného filibusteru. K jeho překonání potřebuje Senát 60 hlasů, zatímco republikáni v něm mají jen 52 křesel.

Trump ale v případě obstrukce McConnellovi navrhl, aby se republikáni této překážky zbavili stejně, jako to udělali demokraté v roce 2013, kdy mírně ovládali Senát oni. Republikánské snahy o blokování Obamových kandidátů do federálních odvolacích soudů v roce 2013 zmařili demokraté tím, že prosadili ukončení obstrukčních debat pouhou nadpoloviční většinou.

Jiná možnost pro republikány v případě obstrukce je, že se pokusí přesvědčit pro podporu kandidáta nejméně osm demokratů. Podle pozorovatelů by na to mohli slyšet ti, které v roce 2018 čekají nové volby ve státech, které loni výrazně získal Trump.

Gorsuch dal v proslovu v Bílém domě najevo, že hodlá dodržovat konzervativní princip soudcovské zdrženlivosti a vyhýbat se aktivismu čili snaze o "tvůrčí výklad" ústavy a zákonů podle vlastních preferencí nebo "potřeb doby". "Respektuji skutečnost, že v našem právním řádu píše nové zákony Kongres, nikoliv soudy. (...) Rolí soudců je uplatňovat, nikoliv měnit práci zákonodárců. Soudce, jemuž se bude líbit každý výsledek, jehož dosáhne, bude velmi pravděpodobně špatným soudcem," citovala kandidáta agentura Reuters.