Vysoké školy potřebují být v kontaktu s výrobou a podnikateli. Firmy zase potřebují vědět, co vymýšlí akademický svět. Také chtějí mít jistotu, že ze škol vyjdou absolventi, které bude radost zaměstnat a kteří jejich podniky pomohou posunout dál. Na spolupráci škol a firem si ale dlouhodobě stěžují obě strany. Ke zlepšení by mělo pomoci centrum, jež vzniká v areálu ČVUT.

V nové budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky v pražských Dejvicích má vzniknout i takzvaný testbed. Tedy místo, kde se budou firmy a akademický svět potkávat. "Musíme vědět, co průmysl potřebuje," říká šéf institutu Vladimír Mařík. Budova se nyní dokončuje, v dalších měsících se budou její prostory pro spolupráci s průmyslem vybavovat. Ostrý start se plánuje na konec léta.

Vyzkoušet si teorie

Do nového testbedu budou firmy moci přijít a s pomocí jeho zařízení si vyzkoušet, jestli by plánované změny mohly fungovat ve výrobě. Pomáhat jim při tom budou odborníci a studenti z institutu, který je součástí pražské ČVUT. Připojit se má i brněnské VUT a ostravská VŠB, jádro bude ale v Praze. Spolupráce je podle akademiků naprosto nezbytná. Na vše budou dohlížet z pozice partnerů projektu zástupci Škody Auto a české pobočky koncernu Siemens i Svaz průmyslu a dopravy. Garanty projektu chtějí být například i firmy Trumpf, která dodává průmyslu stroje, dodavatel automatizačních řešení Festo a výrobce robotů Kuka.

Centrum, kde má do roku 2020 pracovat 350 výzkumníků, nabídne nejmodernější dostupné technologie. Na místě budou 3D tiskárny, roboti včetně těch spolupracujících s lidmi i moderní pásové přepravníky pro lepší simulaci různých částí výroby. V současnosti jsou české průmyslové firmy odkázané buď na vlastní vývoj, nebo na výrobce techniky, či ještě spíše na ty, kdo se postarají o projekt i zavedení do provozu.

Cílem nového centra je vytvořit komunitu firem, od malých po velké, které se budou scházet a spolupracovat mezi sebou i univerzitami. Místo by mohlo fungovat také jako akcelerátor nových podnikatelských projektů, což je ve světě běžné. Studenti zde mohou rozvíjet své technologické záměry a zároveň utužovat kontakty s průmyslovými firmami a snadněji tak ověřit, zda je o jejich řešení zájem.

Testbed

Anglický termín označuje místo, kde se ověřují vědecké teorie či nové technologie. V tomto případě se vše bude dít i na základě požadavků běžných firem a s jejich asistencí.

"Chceme si tam například ověřovat postupy, o kterých se hodně mluví a předpokládá se, že se budou v budoucnu používat," popisuje Pavel Burget z katedry řídící techniky Fakulty elektrotechniky ČVUT. Dodává, že experimentovat se bude také s 3D tiskem z kovu i plastu. Průmyslové firmy se tak budou moci přesvědčit, zda by jim zavedení těchto technologií v jejich výrobě pomohlo.

Za svaz průmyslu nové centrum ocenil viceprezident Radek Špicar. "S Průmyslem 4.0 jsme začali jako jedna z prvních zemí a začali jsme s tím poměrně dobře. Vláda české podniky ale průmyslovou revolucí neprovede, to si musí odpracovat samy," říká. Podle něj je dobře, že se na projektu podílí Siemens a Škoda. "Nadnárodní firmy jsou napřed a mohou české ekonomice pomoci," vysvětluje.

Pomoc z Německa

Centrum z většiny financuje stát, který dal miliardu korun. Očekává se také, že by dotace z Evropské unie mohly získat i jednotlivé projekty, na kterých se bude v testbedu pracovat. Například v Německu na provoz obdobných míst částečně přispívá stát.

"Stát má nastavit podmínky, aby to fungovalo, a kde to nefunguje, pomoci podporou," vysvětluje postoj vlády Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Vláda centru pomohla i tím, že loni podepsala dohodu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Díky tomu bude ČVUT spolupracovat s Německým výzkumným centrem pro umělou inteligenci DFKI v Saarbrückenu, jehož odborníci se podíleli například na robotickém řízení vozidla, které Američané chystají pro misi na planetu Mars. Právě Němci také do Dejvic zapůjčí například kolaborativní roboty.