Nevím, jak vy, ale já se nijak zvlášť nechystám stěhovat do Polska. Ne že by mi vadila Żubrówka, bigos nebo gołąbki, ale stěhovat se kvůli levnějšímu mobilnímu internetu jednoduše není dobrý důvod. A po důtce a vyhození ředitele tiskového odboru si to nejspíše nemyslí ani novopečený náměstek ministerstva průmyslu Lubomír Bokštefl.

Jeho on-line rozhovor se čtenáři Aktuálně.cz ale znovu připomněl, jaké zavádějící argumenty padají ze strany operátorů a jejich fanoušků na ministerstvu, když vysvětlují, proč mají soukromí zákazníci v Česku řádově dražší internet než lidé v Polsku, Finsku nebo Rakousku. Tři největší lži si můžeme probrat detailně na číslech a příkladech.

Češi připlácí za skvělou síť
Neomezené tarify snižují zisky
Konkurence funguje a za vše může ČTÚ

Češi připlácí za skvělou síť

Jedna věc se musí českému mobilnímu oligopolu přiznat: během dvou let vybudoval Vodafone jednu celou a O2 s T-Mobilem každý půlku kvalitní LTE sítě, která nyní pokrývá v podstatě celou populaci České republiky. Vybudování sítě nebylo zadarmo, to je také pravda. Jenže nebylo na jednoho zákazníka dražší než v jiných zemích, a neobstojí ani argument o velikosti země nebo hustotě obyvatel - v Polsku například připadá na jeden kilometr čtvereční 123 lidí, v Česku je to 133, takže jsme na tom lépe.

Pokud má jako odstrašující případ kvality a pokrytí LTE sítě sloužit Polsko, tak neobstojí. Když si vezmeme velkého operátora Orange, tak ten už v září hlásil pokrytí 96 procent populace sítí LTE s minimální rychlostí a díky sdílení sítě s tamním T-Mobilem má aktuálně pokrytých 98,2 procenta populace a 86 procent rozlohy Polska. Firma přitom nabízí za 500 korun veřejný tarif s neomezeným voláním a 10 GB dat. Dalších 5 GB lze dokoupit za v přepočtu 63 korun.

Není to neomezená nabídka, ale i tak je mnohem výhodnější než to, co nabízí čeští operátoři: T-Mobile za 549 korun dává 200 MB dat, O2 200 MB za 499 korun, Vodafone za 549 korun nabídne velkorysých 250 MB dat. Jeden gigabajt dat navíc pak přijde na sto korun.

Další argument spojený s budováním sítí, který lze minimálně zpochybnit, je výše investic do jejich budování. Sítě nikdo nepostaví zadarmo, ale nikdo neví, kolik operátoři reálně platí za budování sítí a kolik skrytě přeplácejí dodavatelům v rámci vlastní mezinárodní skupiny. To není paranoia nebo nemístné obviňování. Tuto praktiku paradoxně odhalili lidé z PPF, když přebrali O2 od Telefóniky.

V rozhovoru pro Lidové noviny uvedl Martin Štefunko, předseda dozorčí rady O2, že pod novým vedením dokázala firma snížit nákupní ceny o 30 až 70 procent. Prostřednictvím „skupiny“ nakupují i T-Mobile a Vodafone. Obě firmy říkají, že tím náklady snižují díky slevám z objemu v rámci skupiny. Ale to říkala Telefónica také.

Budování sítě navíc spočívalo primárně v upgradu stávajících základnových stanic, nikoliv v budování nových. Na těch moderních se 3G takový upgrade navíc probíhal v podstatě jen přidáním karty do existujícího vybavení a zakoupením licence od dodavatele. Podle neoficiálních informací HN už v roce 2013 přišel upgrade základnové stanice ze 3G na LTE pro jednu základnovou stanici na nízké stovky tisíc za hardware i licence podle počtu aktivních uživatelů. Tyto ceny přitom musely s rozvojem LTE citelně klesnout.

Pokud v něčem bylo budování LTE sítí v Česku dražší, pak v tom, že všichni tři operátoři zoufale podinvestovali sítě 3G, jak co do počtu, tak do infrastruktury, tedy datových spojů. To jsou ale odložené náklady, které by neměli platit uživatelé nyní, ale operátoři z dřívějších zisků.

Neomezené tarify snižují zisky

Oblíbený argument operátorů je, že zavedení neomezených tarifů nebo citelné snížení cen mobilních dat by pro ně znamenalo finanční ztráty, které si ve vztahu ke svým akcionářům nemohou dovolit. To je argument, na kterém se shodne celá česká trojka. A lže, respektive ohání se nepodloženými odhady. Fakta totiž hovoří opačně.

V Polsku nabízí neomezená data operátor Play. Jeho poslední volně dostupná finanční zpráva za první polovinu loňského roku ukazuje, že firma zaznamenala nárůst předplatitelů o 12 procent, o která vzrostl i obrat firmy. Zisk před odpisy a zdaněním (EBITDA) firmě vzrostl za první polovinu loňského roku také o 12 procent. A to firma pokrývala 88 procent populace LTE.

Finská Elisa pak v lednu oznámila své historicky nejlepší čtvrtletí – poslední čtvrtletí roku 2016 s obratem 434 milionů eur a ziskem 139 milionů eur před zdaněním a odpisy ve srovnání s obratem 404 miliony a EBITDA 128 milionů ve stejném období předchozího roku.

Ale to ještě nic není. Hospodářské výsledky oznámil také T-Mobile USA, který také nabízí neomezená data a v podstatě už nenabízí jiné tarify než ty s neomezenými daty pod názvem T-Mobile One. Tomu meziročně vzrostl zisk za 4. čtvrtletí 2016 téměř o sto milionů z 297 na 390 milionů dolarů a obrat firmy za stejnou dobu vzrostl dokonce o čtvrtinu.

To vše přesto, že T-Mobile v USA například přestal zákazníkům účtovat daně a poplatky a ceny uvedené na webu jsou konečné, což u konkurence neplatí. V měřeném období dokonce T-Mobile zvýšil své náklady například rozdáváním iPhonů k novým smlouvám výměnou za odevzdání staršího telefonu.

A nejlepší, pro spotřebitele, na výsledcích T-Mobilu v USA je, že na jeho úspěšnou nabídku zareagovala molochoidní konkurence a Verizon představil vlastní neomezené tarify, v něčem dokonce lepší než ty od T-Mobilu. A T-Mobile během pár dní zareagoval a nabídku (možnost neomezeného přehrávání videa v HD rozlišení a použití 10 GB dat v rámci sdílení s notebookem) dorovnal.

Konkurence funguje a za vše může ČTÚ

Operátoři i ministerstvo průmyslu se trefují do Českého telekomunikačního úřadu. Kladou mu za vinu současný stav trhu. To je minimálně nefér, přestože ČTÚ nemá zcela čistý štít. Nejvíce šel oficiálně nezávislý úřad na ruku operátorům pod vedením předsedy Dvořáka. V aktuálním složení ČTÚ vystupuje aktivněji, zejména v oblasti ochrany spotřebitelů ve sporech kvůli porušování smluvních podmínek. Je ale fakt, že k tlaku na operátory prostřednictvím hrozby odebrání licencí přistoupil příliš pozdě.
Stejnou možnost měl úřad už ve chvíli, kdy se po dlouhých odkladech a podivném zrušení původní aukce LTE frekvencí operátoři zavázali plnit jasně stanovené podmínky pro budování sítí, ale také pro velkoobchodní nabídku datových služeb.

Fakticky větší vliv na netržní prostředí v mobilních telekomunikacích však má Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten však během posledních deseti let uložil operátorům jen několik pokut ve směšné výši. Řízení se navíc táhnou dlouhá léta, letos v lednu například ÚOHS uložil Vodafonu a O2 pokutu v celkové výši 99,1 milionu korun za dlouhodobé porušování hospodářské soutěže dohodou o přímém propojení sítí… V roce 2001. Oba operátoři se odvolali a spor se bude řešit dál.

ÚOHS přitom nereagoval ani před šesti lety, kdy T-Mobile veřejně pro HN slovy své mluvčí uvedl následující: "Vývoj českého trhu je odlišný - stabilně rozdělený mezi nižší počet operátorů, kteří se dosud zdrželi drastických cenových kroků, které by devalvovaly trh." Jde přitom o přiznání netržního jednání minimálně na úrovni oligopolu, ale spíše zavánějící kartelem.

Bezzubost úřadů, jejichž vedení jmenuje prezident na základě návrhu vlády, je ale důsledkem politické vůle, respektive její absencí telekomunikační trh v České republice zkvalitnit. Rozbor novel zákonů i návrhů zákonů, které poškozují tržní prostředí a zákazníky, a jejich autorů je ale mimo možnosti tohoto textu.