Bývalý prezident Peru Alejandro Toledo, současná hlava Kolumbie a nositel Nobelovy ceny míru Juan Manuel Santos nebo třeba Gustavo Arribas, šéf argentinské tajné služby a blízký spolupracovník tamního prezidenta Mauricia Macriho. Ti všichni aktuálně čelí podezření z braní úplatků od brazilské stavební společnosti Odebrecht.

Už několik měsíců celou Latinskou Amerikou otřásá obrovský korupční skandál. Jeho chapadla z Brazílie prorostla i do dalších zemí. Vyšetřování nadále pokračuje a mnozí experti se domnívají, že vyjdou na povrch další informace o úplatkářském propletenci, který nezná hranic.

Média z Latinské Ameriky mluví v souvislosti se skandálem o viru, jenž se nezadržitelně šíří po celém kontinentu a zasahuje stále více politických špiček, a to často i přední státníky, kteří na boji proti korupci postavili svoji kariéru.

Z Brazílie se skandál šíří dál

Korupční skandál, který se rozlévá Latinskou Amerikou, je spojen s největší stavební společností tohoto kontinentu Odebrecht, která staví dálnice, silnice, přehrady nebo například elektrárny.

Odebrecht se dostala do hledáčku vyšetřovatelů před několika lety, kdy vypluly na povrch detaily ohledně jiného korupčního skandálu – a sice kolem brazilské polostátní ropné společnosti Petrobras. Vedení Odebrechtu uplácelo politiky i manažery Petrobrasu, aby získalo kontrakty na výstavbu infrastruktury.

V červnu 2015 brazilská policie zatkla Marcela Odebrechta, šéfa společnosti a pravnuka jejího zakladatele. Marcelo Odebrecht byl později za korupci a praní špinavých peněz odsouzen k 19 letům vězení.

Společnost loni v zimě přiznala, že podplácela úředníky v USA, Švýcarsku a Brazílii, aby se dostala k lukrativním zakázkám. V rámci mimosoudního vyrovnání se pak vedení firmy s těmito třemi zeměmi dohodlo, že zaplatí přes 3,5 miliardy dolarů.

Jenže tím vyšetřování neskončilo. Nyní ho vede jak americké ministerstvo spravedlnosti, tak i úřady dalších zemí. Některá média s odkazem na vyšetřovatele z USA dokonce uvádějí, že v této stavební firmě prakticky fungovala celá "korupční divize", která měla rozdělování úplatků na starosti. Celkem prý vydala až miliardu dolarů.

"Je to jako Pandořina skříňka, vyšetřování se může táhnout léta," uvedla pro list New York Times Shannon K. O'Neilová, analytička z think-tanku Council on Foreign Relations.

Skandál zasáhl bývalého prezidenta Peru

Skandál se z Brazílie rychle rozšířil do dalších zemí. Nemine snad ani jeden den, aby média nepřinesla zprávu o novém vyšetřování a podezřelých.

Vůbec největší vlnu nesouhlasu a pozornosti vyvolalo dění v Peru. Tamní bývalý prezident Alejandro Toledo, který zemi vedl v letech 2001 až 2006, údajně od vedení Odebrechtu inkasoval 20 milionů dolarů, a to výměnou za kontrakt na výstavbu dálnice mezi Peru a Brazílií.

Její finální cena dosáhla na 4,5 miliardy dolarů, což je čtyřikrát více, než se původně očekávalo.

Exprezident Toledo, který aktuálně pobývá neznámo kde – zřejmě někde v Kalifornii, veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že s úřady bude spolupracovat.

Vyšetřovatelé z Peru už na Toleda vypsali mezinárodní zatykač. Dokonce nabízejí odměnu zhruba 30 tisíc dolarů tomu, kdo poskytne informace o místě, kde se Toledo skrývá.

Mnozí obyvatelé Peru se s podezřením, které na Toleda padlo, nedokážou vyrovnat. Toleda k moci vynesly protesty namířené proti někdejšímu prezidentovi Albertu Fujimorimu, který si nyní odpykává trest právě za korupci a také za porušování lidských práv.

Tolerance ke korupci je nižší

Stín podezření padá i na kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose, který nedávno získal Nobelovu cenu míru. Ten údajně od brazilské stavební společnosti v roce 2014 získal až milion dolarů na svoji předvolební kampaň.

Také šéf argentinské zpravodajské agentury a blízký spolupracovník tamního prezidenta Maurcia Macriho čelí podezření, že od Odebrechtu vzal úplatek 600 tisíc dolarů.

Podobné skandály spojené s brazilskou stavební společností se nevyhnuly ani politikům z Panamy, Dominikánské republiky nebo Ekvádoru. Mnohé experty rozsah úplatkářské chobotnice zaskočil.

Kladně ale hodnotí, že se po letech konečně začaly případy vyšetřovat.

"Ukazuje to, že tolerance vůči korupci je stále nižší a nižší," uvedl pro list Washington Post Andrés Hernández z kolumbijské pobočky Transparency International.