Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v úterý v Senátu in memoriam ocenila šikanovanou učitelku Ludmilu Vernerovou ze Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze, která zemřela loni v lednu. Plaketu Františky Plamínkové převzala její dcera Kateřina. Valachová tak chce dát symbolicky najevo své odhodlání bojovat se šikanou a přispět k bezpečnějšímu prostředí ve školách.

Cena Františky Plamínkové je mimořádné ocenění, které ministryně letos při vyznamenávání vynikajících pedagogů na Den učitelů udělila poprvé. Valachová uvedla, že ocenění se jmenuje po Plamínkové, protože tato bojovnice za ženská práva v první polovině 20. století bojovala proti bezpráví a za svou profesi novinářky a političky, kterou vykonávala ve velmi těžkých podmínkách.

"(Ocenění) nepatří jen paní učitelce Ludmile Vernerové, ale patří všem učitelům a učitelkám, kteří se setkávají s nerespektem a šikanou a kteří mlčí. Chtěli bychom, abychom do budoucna o šikaně nemlčeli, ale mluvili o ní, a to dokonce i o šikaně učitelů," řekla Valachová.

Pětapadesátiletou Vernerovou zřejmě trojice studentů šikanovala delší dobu, některé incidenty jejich spolužáci natočili na mobilní telefony. Učitelka poté zemřela, a přestože policie neprokázala souvislost mezi jejím úmrtím a šikanou, zveřejnění případu rozpoutalo ve školách bouřlivou diskusi o šikaně.

Vyznamenáno bylo i dalších 44 pedagogů, kteří převzali medaile ministerstva školství. Medaili prvního stupně letos obdrželo 26 laureátů, medaili 2. stupně jich dostalo 18. Oceněni tak byli například dětská psycholožka a výchovná poradkyně Václava Masáková nebo astronom a astrofyzik Jiří Grygar, za kterého cenu převzal jeho syn Lukáš.

Medaile ministerstva školství se uděluje od roku 1992. Ministři školství tak oceňují významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou nebo uměleckou práci, dlouhodobé a vynikající působení v resortu školství nebo mimořádně záslužný čin při zlepšování podmínek ve školství. Kandidáty na medaili může navrhnout ředitel školy, učitel, žák, rodič, obec nebo kraj.