Říká se jim cenné papíry, ale vzít je do ruky nejde. Slavné korunové dluhopisy, u kterých začal současný rozkol ve vládě, si nelze ani nikde prohlédnout. Jsou to jen jedničky a nuly v počítači na pražské burze, kde je má Andrej Babiš uložené, podobně jako se nechávají peníze v bance. 

Když do nich dal v letech 2013 a 2014 půldruhé miliardy korun, málokdo se nad tím pozastavil. A nikoho ani nenapadlo, že jednou tyto virtuální papírky smetou sedmnáct ministrů v čele s premiérem. Přesně tak to minulý týden vypadalo, než se kvůli stejným papírkům zase všechno změnilo.

Pět slov

Složitý příběh s dluhopisy by neměl ani zdaleka tak zničující sílu, nebýt pěti slov pronesených minulé úterý na Českém vysokém učení technickém. Premiérovi je řekl prezident Miloš Zeman na společné ceremoniální akci u příležitosti otevření nového kyberinstitutu. Zeman se Sobotkou běžně nemluví, Sobotka proto tuto akci vyhodnotil jako dobrou příležitost ověřit si, co může od svého někdejšího politického učitele nyní čekat.

Respekt 19/2017

Hlavní komentář: Sobotkovo nečekané obrození: Podaří se udržet otevřený politický systém?

Téma: 300 let od narození Marie Terezie: Proč bychom se měli kromě Karla IV. hlásit i k Marii Terezii?

Speciál: Vládní krize: Rekonstrukce událostí minulého týdne

Agenda: Podezřelé machinace s dotacemi ve sportu

O kom se mluví: První dcera Ivanka Trump: Má značka „Ivanka Trump“ šanci vylepšit pověst svého otce a posunout politiku Bílého domu víc do středu?

Economist: Politická přestřelka přes kanál La Manche: Únik informací o bouřlivé večeři v Londýně

Rozhovor s premiérem Sobotkou: "Nenapadlo mě, že to může být ještě horší"

Kultura: Kapela Gorillaz a jejich oslava konce světa

Civilizace: Zelená energetika Solární panely, a co dál?

Po setkání se Zemanem měl Sobotka naplánovanou mimořádnou tiskovou konferenci, kde chtěl oznámit, jak dál naloží se svým vicepremiérem Babišem. Ministr financí hraje, jak známo, v příběhu dluhopisů ústřední roli. Jde o to, zda jejich prostřednictvím krátil daně a zda s takovým podezřením na krku může dál stát v čele úřadu, který je za vybírání daní odpovědný. Premiér byl přesvědčený, že odpověď na první otázku zní ANO a na druhou NE, a i proto se chtěl svého ministra zbavit.

Zeman se ale postavil proti a definitivně to Sobotkovi oznámil právě na ČVUT. Oba muži seděli u jednoho stolku a čekali na zahájení debaty. Prezident se k premiérovi naklonil a zeptal se ho, zda mu dochází, že když chce odvolat ministra, musí mít souhlas předsedy dané koaliční strany. Tedy v tomto případě Andreje Babiše. "Víš, že platí koaliční smlouva?" řekl podle svědků Zeman Sobotkovi. Později, když odcházel z ČVUT, pak prezident obsah své krátké rozmluvy s premiérem zopakoval ještě do kamer České televize.

Právě tahle slova udělala z dluhopisů bombu schopnou zlikvidovat celou vládu. Po rozhovoru s hlavou státu Sobotka pochopil, že Zeman mu v žádném případě s Babišovým odvoláním nevyhoví a že prosadit proti prezidentovi svou by mohl jen žalobou u Ústavního soudu, a to by byl vleklý spor. Upravil proto části svého už sepsaného projevu a předstoupil v úterý po obědě bez velkých emocí před novináře. Nervóznější tón přišel až ke konci jeho projevu, kdy do ztichlého a napjatě čekajícího sálu oznámil, že se rozhodl podat demisi celé vlády.

Sólo akce

Nejpřekvapivější tah více než dvacetileté Sobotkovy kariéry ve vysoké politice je dosud zahalen tajemstvím. Zdá se nicméně jasné, že Sobotka do poslední chvíle uvažoval o tom, že ve vládě skončí jen Andrej Babiš. Tak měl sepsaný projev, to zopakoval ještě ráno před tím, než odjel na ČVUT, úzkému okruhu blízkých, k tomu byla nachystaná i mediální vysvětlující strategie Úřadu vlády na odpoledne.

O cíli odstranit Babiše se v předchozích týdnech Sobotka bavil i s politiky ve vedení ČSSD. Otočku, spočívající v hromadné demisi, s nimi ale už neprobíral. Co Sobotka nakonec řekne, věděl zřejmě jen on sám. V tiskovém sále přítomní poradci, kteří ho pozorovali opření o zeď, nic netušili a stejně tak na tom byli všichni ministři a místopředsedové ČSSD.

Ani jim premiér nic neřekl. "Je to radikální krok. Neočekávala jsem ho. Je to právo premiéra," neskrývala na svém twitterovém účtu překvapení ministryně školství Kateřina Valachová. A podobně reagovali i další členové vlády. "Nic jsem nevěděla dopředu," řekla Respektu ministryně práce Michaela Marksová. Sobotka zásadní rozhodnutí nekonzultoval ani s koaličními lidovci, ani s opozicí. V kuloárech Úřadu vlády se později, když tiskovka skončila, jen několika kolegů zeptal, co si o jeho kroku myslí. Ti ho ocenili jako "odvážný".

V tu chvíli ale většina z nich ještě žila v přesvědčení, že bude následovat Sobotkova mediální ofenziva, kdy se premiér pokusí vše vysvětlit a vybojovat interpretaci události ve prospěch ČSSD. Jenže k tomu nedošlo. Sobotka se odmlčel, v jednom z mála rozhovorů pro Seznam.cz pouze zopakoval, co řekl krátce předtím na tiskové konferenci: že samotného Babiše nechtěl odvolat, aby se z něj nestal "mučedník". Babiš by prý jezdil po Česku a všude tvrdil, jak se ho Sobotka zbavuje, protože to tady chtěl pročistit od korupce. Zbývalo mu proto, jak později řekl, jediné řešení: shodit celou vládu, aby na ní neulpělo podezření z daňových úniků jednoho z čelních představitelů.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se