Ministryně školství Kateřina Valachová podala kvůli machinacím s dotacemi ve svém rezortu demisi. Kdo by ji měl v ideálním případě nahradit a vést ministerstvo třeba i po sněmovních volbách?

Odpovědi osobností na otázku

Chtěl bych, aby to dělal někdo, kdo si nejdřív zajede do Finska, potom do Svýcarska, Belgie, Singapuru, Holandska, Kataru, Irska, Estonska, na Nový Zéland, Barbados a do Japonska a potom to celý okopíruje. (Google - Top 11 best school systems)
Ivan Derer Ivan Derer
bloger
Nakolik vím, dobrou ministryní po dlouhé době byla Kateřina Valachová, a je škoda, že podává demisi. Asi je to po skandálu její náměstkyně slušné, ale bude škilství chybět.
Ivan Štampach Ivan Štampach
religionista
Když už se ministr/yně zase mění, pak někdo, kdo by měl šanci pokračovat i po volbách - v příštích čtyřech letech by měl/a pracovat pro to, aby se vzdělávalo pro 21.století. Svět se mění a škola je jako vždycky. Proto by to neměl/a být učitel/ka.
Rut Bízková Rut Bízková
ředitelka Středočeského inovačního centra
Odpusťe mi naivitu, ale jediné, co mohu říci, že by to měl být učitel. Někdo, kdo rozumí tomu, co prožívají spousty lidí za katedrou.
Daniel Kvasnička Daniel Kvasnička
farář
Ondřej Šteffl - zakladatel a ředitel společnosti Scio.
Radkin Honzák Radkin Honzák
psychiatr
Do čela úřadu bych jmenoval někoho, kdo pochopí, že vysokých škol máme asi tak dvakrát víc než dětí se studijními předpoklady, a že víceletá gymnázia jsou opakem inkluze.
Dušan Tříska Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Do voleb už nebude čas něco změnit. Nicméně naše školství bohužel od dob Marie Terezie větší progres nezaznamenalo. Proto by do budoucna měl tento resort vést člověk, který chápe, co znamená vzdělání v kontextu 21. století. Za mě pan Ondřej Šteffl.
Michal Horáček Michal Horáček
producent a textař
Divil bych se, kdyby premiér nevyužil nominace pár měsíců před volbami ke zviditelnění stranického kandidáta. Malá je ale šance, že zůstane i po volbách. Na pozici ministra školství (a také zdravotnictví) byla od roku 1990 největší fluktuace...
Jiří Schneider Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Někdo, kdo vnímá nové výzvy pro vzdělanost, tedy: vnitřní motivaci žáků nesvázanou osnovami, domácí, internetové a svobodné vzdělávání, propojenost s praxí a reálným životem, zapojení odborníků, provázanost předmětů... Ale kde někoho takového najít?
Zbyněk Vlk Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Myslím, že paní ministryně Valachové je škoda. Snažila se upřímně řešit prestiž učitelského povolání. Oba návrhy ČSSD, které kolují, a to na prof. S. Štecha či paní Alenu Gajduškovou, se mi zdají velmi dobré. Jde o odpovědné a v oboru znalé jedince.
Helena Illnerová Helena Illnerová
biochemička
Do voleb ten, kdo chodu ministerstva rozumí a nebude se měsíce zaučovat. Dlouhodobě by školství měl vést někdo s porozuměním oboru, energií a vizí bez ohledu na stranickou (ne)příslušnost - Ondřej Šteffl, Jiří Zlatuška, Tomáš Feřtek, Ondřej Kania...
Josef Bouška Josef Bouška
manažer
Tomáš Feřtek nebo Oldřich Botlík. Je potřeba aby bylo vzdělávání otevřené a reagovalo na nové podněty jej zlepšovat.
Michal Berg Michal Berg
internetový podnikatel