Miliardu eur investuje podle zpráv německých médií německý koncern Bosch do nové továrny na polovodiče, která vznikne v saských Drážďanech. Investice, kterou firma zatím oficiálně nepotvrdila a má ji spolu se saskou vládou oznámit v pondělí, je během tří týdnů už druhým zásadním krokem, který má ze Saska sousedícího z Českem udělat centrum automobilového průmyslu budoucnosti. V Kamenci nedaleko Drážďan koncern Daimler začal budovat za půl miliardy eur továrnu na moderní baterie.

Oba projekty mají podporu vlády z Berlína, která se na nich podílí i jako investor. V dubnu letošního roku také Bosch a Daimler uzavřely dohodu o tom, že budou společně vyvíjet vozidla bez řidiče a na elektrický pohon. Daimler zápolí s BMW o první místo na světě ve výrobě luxusních vozů, Bosch je zase největším dodavatelem součástek pro autoprůmysl. Firma navíc vznikla v roce 1886, tedy ve stejném roce, kdy si zakladatel Mercedesu (dnes patří koncernu Daimler) Carl Benz patentoval motorový automobil.

Investice do nové továrny v Drážďanech, kde bude pracovat 700 lidí, je největší v historii firmy Bosch. Od roku 2021 se tu mají vyrábět speciální polovodiče pro auta bez řidiče, které chce Daimler uvést na trh už v roce 2020.

Podle deníku Sächsische Zeitung, který informaci přinesl jako první, by se v továrně měly vyrábět senzory, které firma vyvíjí od roku 2013. Tyto senzory snímají a interpretují signály z různých zařízení, jako jsou radary nebo laserové skenery, a pro samořiditelné vozy jsou nepostradatelnou součástkou.

Bosch podle deníku Handelsblatt masivně investuje do vývoje umělé inteligence a internetu věcí. Letos firma vytvořila nový institut, kde shromáždila své experty na umělou inteligenci, kteří mají do roku 2021 rozpočet 300 milionů eur.

Drážďany vyhrály v soutěži o novou investici v souboji se Singapurem a New Yorkem. Přispělo k tomu zřejmě i to, že v Sasku se už delší dobu snaží přitáhnout moderní průmysl. Ve spolkové zemi, dříve součásti komunistického východního Německa, funguje průmyslová asociace Silikonové Sasko, odkazující na kalifornské Silicon Valley. Je v ní sdruženo na 300 podniků.

Centrem německého moderního průmyslu bylo dosud spíš Bavorsko či Bádensko-Württembersko v západní části Německa.