Francouzské centristické hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona v neděli s přehledem vyhrálo druhé kolo parlamentních voleb. Vítězství, které mu podle zpřesňujících se odhadů výsledků přineslo pohodlnou nadpoloviční většinu míst v Národním shromáždění, ale nebylo tak přesvědčivé, jak předpovídaly předvolební průzkumy.

Průběžné výsledky druhého kola parlamentních voleb ve Francii potvrdily, že centristické hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona získalo většinu křesel v dolní komoře parlamentu, informovala agentura Reuters.

Údaje francouzského ministerstva vnitra po sečtení většiny hlasů ukázaly, že hnutí již má jistých 291 křesel v Národním shromáždění, kde zasedá 577 poslanců.

Přitom průzkumy mu dávaly naději aspoň na dalších sto poslanců. Na vině je podle všeho i rekordně nízká účast voličů, která předběžně nedosáhla ani 44 procent.

Na druhém místě mají skončit pravicoví Republikáni se 126 poslanci, třetí socialisté a jejich spojenci s necelými pěti desítkami zákonodárci. Radikální levice zastoupená Nepodrobenou Francií a komunisty má obdržet asi 26 mandátů.

Nacionalistická pravice - Národní fronta - by měla získat přibližně osm křesel. Mezi poslanci za Národní frontu by měla být podle agentury AFP poprvé i vůdkyně strany Le Penová, která doposud působila jako poslankyně Evropského parlamentu. Další malé strany a nezávislí kandidáti obsadí podle všeho deset míst.

Mluvčí francouzské vlády Christophe Castaner řekl, že nedělní výrazné vítězství prezidentova hnutí Republika v pohybu zavazuje a představuje pro kabinet zodpovědnost. Zároveň přihlédl k tomu, že strana nakonec neobdrží tolik křesel, kolik jí předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Na vině prý může být rekordně nízká účast voličů, která mohla nahrát ostatním stranám majícím více skalních příznivců.

"Toto vítězství nás zavazuje, Francouzi nám dali jasnou většinu, ale nechtěli nám dát volnou ruku. Je to zodpovědnost. Skutečné vítězství přijde za pět let, až se věci skutečně změní," reagoval Castaner podle webu deníku Le Monde.

První tajemník Socialistické strany Jean-Christophe Cambadélis v reakci na výsledky ohlásil svou rezignaci. "Přijímám toto rozhodnutí bez hořkosti a hněvu, vědom si své povinnosti a rozhodující chvíle, kterou prochází levice," řekl. Dodal, že socialisté prohráli bitvu, ale že boj proti sociální nespravedlnosti pokračuje dál.

Rekordně nízká účast

Nízká volební účast představuje rekord za posledních skoro 60 let, kdy funguje ve Francii poloprezidentský systém vládnutí známý pod názvem pátá republika. Přisuzuje se to jednak všeobecně rozšířenému přesvědčení, že vítězství hnutí Republika v pohybu prezidenta Emmanuela Macrona je jisté, jednak letnímu počasí. Denní teploty v neděli překračovaly 30 stupňů Celsia a mnoho lidí se jelo raději koupat. Podle televize BFMTV "mnoho Francouzů vyměnilo volební lístky za plavky".

V druhém kole parlamentních voleb v roce 2012 hlasovalo přes 55 procent voličů, v roce 2007 a 2002 kolem 60 procent. V předchozích volbách od roku 1958 se k urnám vždy dostavily aspoň dvě třetiny voličů.

Macronovi blahopřáli Sobotka i Merkelová

Premiér Bohuslav Sobotka uvítal, že se Macron po přesvědčivém vítězství bude moct opřít o jednoznačnou většinu v Národním shromáždění. Ocenil také, že neuspěla nacionalistická pravice. 

"Jsem rád, že nacionalistická pravice byla ve Francii viditelně poražena jak v prezidentských, tak v parlamentních volbách. Macron se bude moci opřít o jasnou parlamentní většinu, což je dobrá zpráva. V Evropě potřebujeme silnou a stabilní Francii," uvedl v neděli večer Sobotka na Twitteru.

K vítězství Macronova hnutí popřála francouzskému prezidentovi také německé kancléřka Angela Merkelová. Podle mluvčího Merkelové Steffena Seiberta zároveň vyjádřila přání "pokračovat v dobré spolupráci (mezi oběma zeměmi) za Německo, Francii a Evropu".

Neúplné výsledky parlamentních voleb