Francouzské firmy působící v Česku by měly českým zaměstnancům podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) platit víc. Sobotka k tomu vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, se kterým se sešel v Bruselu spolu s premiéry ostatních zemí visegrádské čtyřky.

"Vyzval jsem francouzského prezidenta, vzhledem k tomu, že francouzské firmy jsou významným investorem v regionu V4 i v České republice, aby tyto firmy sáhly k rychlejšímu zvyšování platů pro naše zaměstnance," řekl Sobotka po schůzce.

Sobotka a jeho ČSSD začala upozorňovat na platové rozdíly mezi Českem a bohatšími zeměmi Evropské unie. Premiér se kvůli tomu před časem sešel s nizozemským velvyslancem v Česku, kterému vyčítal nízké mzdy, jež českým zaměstnancům platí nizozemský obchodní řetězec Ahold. Firma následně platy zvýšila.

Podle Sobotky schůzka lídrů zemí V4 s prezidentem Macronem na okraj evropského summitu v Bruselu nemohla vyřešit všechny rozdílné názory mezi těmito zeměmi. "Macronovo zvolení prezidentem by ale mohlo přispět k tomu, aby se věci pohnuly," tvrdí český premiér.

Francie tlačí na omezení takzvaných vysílaných pracovníků, což jsou lidé, kteří dočasně pracují v jiné zemi Evropské unie, ale sociální a zdravotní pojištění platí doma. Firmy jim kromě toho taky vesměs platí nižší mzdu než pracovníkům v zemi, kam jsou vysláni. Řada západních států to označuje za nekalou konkurenci a chce tento systém omezit. Země V4 s tím nesouhlasí.

Podle Sobotky budou o problému jednat čeští, slovenští, polští, maďarští a francouzští experti. Na podzim by se pak mohli lídři zemí V4 s Macronem sejít na zvláštním summitu, kde by politici vyhodnotili, jestli se dokážou shodnout.

"Macron přišel s nabídkou dialogu," ocenil Sobotka, podle kterého je správné, že Macron má zájem o debatu se zeměmi V4. Francouzský prezident ve čtvrtek v rozhovoru pro několik evropských novin kritizoval země střední a východní Evropy, které se podle něj k EU někdy chovají jako k supermarketu, protože si vybírají jen to, co se jim hodí, a odmítají plnit některé povinnosti.