Před rokem se do vedení Říma dostala vycházející hvězda italského populistického Hnutí pěti hvězd Virginia Raggiová. Slíbila, že po letech, kdy správa Věčného města jen přešlapovala na místě, konečně zprůhlední chod města, včetně financování, vyřeší nevyhovující městskou hromadnou dopravu či nefungující svoz odpadu.

Jenže to se jí nepodařilo. Před rokem získala v místních volbách 67 procent hlasů, teď si 70 procent obyvatel města myslí, že ve funkci neobstála.

Působení Raggiové ve funkci starostky doprovázejí skandály. Během roku muselo odejít několik jejích klíčových poradců. Jejich šéf a pravá ruka Raggiové − Raffaele Marra − byl loni obviněn z korupce při stavebních zakázkách. Raggiová ještě předtím jeho bratra dosadila do funkce vedoucího turistického odboru a výrazně mu zvýšila plat. Veřejnost také pobouřilo, že ředitel jejího kabinetu Salvatore Romeo dostal oproti svému předchůdci trojnásobný měsíční plat 200 tisíc eur (5,4 milionu korun).

Kvůli těmto kauzám ji vyšetřuje policie. Starostku podezírá ze zneužití jejího postavení. Vyšetřovatelé v těchto dnech rozhodnou, zda ji i formálně obviní.

Pro Hnutí pěti hvězd, které před osmi lety založil bývalý komik Beppe Grillo, to není dobrá zpráva. Mnohým Italům ukazuje, že populisté se po příchodu k moci nedokážou poprat s každodenními problémy a běžnou agendou.

Řím se měl stát městem, kde hnutí ukáže, že zvládne i přerod z protestní strany v opravdovou politickou sílu. "Řím dal Hnutí pěti hvězd šanci, aby Italy přesvědčilo, že dokáže vládnout. Je to ale katastrofa. Poškozuje to jejich důvěryhodnost," domnívá se Sergio Fabbrini z římské LUISS univerzity.

Itálii už brzy čekají parlamentní volby. Ty by se měly konat nejpozději do května 2018. Analytici ale nevylučují, že se může konat i předčasné hlasování. Hnutí pěti hvězd do nich půjde s tím, že zemi vyvede z eurozóny a vrátí jí liru.