Po zhruba půlroce příprav se příští týden oficiálně otvírá česká pobočka společnosti Wargaming, tvůrce populární on-line hry World of Tanks. S celkovým plánovaným počtem více než tří set zaměstnanců má celosvětově patřit k největším.

Pobočka sama už v základním režimu funguje, třebaže její prostory v pražské Sokolovské ulici zatím nejsou personálně naplněné.

"Nyní máme padesát zaměstnanců, platí, že v první fázi bychom jich chtěli mít kolem 140 až 170, na konci roku 2019 pak zhruba dvojnásobek," řekl pro HN generální manažer české pobočky Pavel Kocián.

Pražská pobočka by počtem lidí měla za dva roky patřit k těm největším. Pro celý Wargaming, který má po světě šestnáct poboček, pracuje přes čtyři tisíce lidí.

"V České republice budujeme týmy odborníků například v oblastech zajištění kvality a obchodních analýz a dále tým expertů v oblasti autorského práva a nákupu," upřesňuje Kocián. Zaměstnance nabírá na českém trhu, část specialistů se do Prahy stěhuje z jiných zemí.

Podle informací HN by v České republice měli sídlit i vývojáři nových prvků, které Wargaming u svých produktů nabídne. Společnost se rovněž zajímá o testery.

Nejznámějším produktem společnosti Wargaming je počítačová hra World of Tanks, v níž se hráči z celého světa střetávají on-line v graficky i fyzikálně propracovaných bitvách obrněnců. Česká a slovenská komunita na Facebooku čítá čtyřicet tisíc lidí, celosvětově se World of Tanks chlubí více než sto miliony účtů. Počty souběžně aktivních hráčů se pohybují v řádu stovek tisíc.

Komunita českých hráčů ale pro Wargaming nebyla při volbě Prahy rozhodující. Podle Kociána je česká metropole atraktivní i jako místo, které umožňuje přilákat jazykově vybavenou pracovní sílu, schopnou pracovat například na tureckých, maďarských či finských lokalizacích her.

Do počtu alespoň 150 zaměstnanců, které chce pražská pobočka v základu mít, pořád hodně lidí schází. Kocián ale říká, že celkově nábor běží plánovanou rychlostí.

"Nemáme například problém se zájmem o práci testerů, zájemci si uvědomují, že je to práce, kde získají mnoho zkušeností, které otevírají cestu k profesnímu růstu i mimo herní odvětví. To je jedno z celosvětově nejvíce rostoucích odvětví v IT. U některých znalostí a profesí to je složitější, nábor je pomalejší v oblasti business intelligence, protože poptávka po odbornících s vysokou úrovní zkušeností a znalostí je celosvětově velká," tvrdí Kocián.

Společnost Wargaming vznikla v Bělorusku v roce 1998. Její příjmy činí přes 200 milionů dolarů ročně, čistý zisk je přes šest milionů dolarů.