Britský euroskeptik a jeden z hlavních "strůjců" brexitu Nigel Farage přijel do Prahy podpořit Petra Macha a jeho svobodné. Na jeho vystoupení v Národním domě na Vinohradech, které působilo jako předvolební agitka, se sešly desítky příznivců svobodných. Ti zaplatili vstupné 190 korun.

Jako předskokan Farageovi vystoupil sám Petr Mach. Ten se nedávno rozhodl složit svůj mandát europoslance, aby se soustředil na předvolební kampaň v Česku. Mach označil Farage za "hrdinu", který "dokázal něco, co se zdálo nemožné".

Za všechno může Brusel

Na Farage reagovalo obecenstvo složené z příznivců svobodných potleskem. Hned na začátku svého proslovu vyzval publikum, aby ve volbách dalo hlas právě Machovi. Poté zavzpomínal na hlasování o brexitu.

"Britové hlasovali ne proti Evropě nebo proti národním státům či proti Evropanům, ale proti tomu, co ve jménu Evropanů dělají v Bruselu," uvedl s tím, že díky brexitu se podařilo porazit letitý "mýtus".

Celý jeho proslov se pak nesl v podobném duchu - útocích na "Brusel", předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera nebo německou kancléřku Angelu Merkelovou.

"Chceme získat zpátky kontrolu nad hranicemi, nad naším osudem," prohlásil. Volný pohyb osob pak označil "za bláznivý nápad", který jen nahrává teroristům.

Na otázku, zda by Česko mělo zaplatit pokutu, kterou mu mohou dát "diktátoři z Bruselu" za nepříjímání uprchlíků, nebo vystoupit z EU, Farage odpověděl: "Proč nedat Čechům možnost, aby se sami vyjádřili v referendu?"

Farage na předvolebním mítinku svobodných, kde nechybělo ani rozdávání plakátů či možnost nakoupit si stranické suvenýry, dostál své pověsti obratného řečníka i populisty.

Jedna z hlavních tváří brexitu

Euroskeptik Farage prorazil neustálou kritikou imigrační politiky a poukazováním na rostoucí pravomoci Bruselu. Stal se jednou z nevýraznějších tváří kampaně zastánců brexitu.

Poté, co si loni Britové v referendu odhlasovali odchod země z Evropské unie, prožil svůj hvězdný okamžik. "Když jsem sem před 17 lety přišel, abych vedl kampaň za odchod Velké Británie z EU, smáli jste se mi. Vidím, že teď už vám do smíchu není," prohlásil tehdy.

Po referendu ale vyšlo najevo, že jeden z hlavních argumentů zastánců brexitu byla lež. V rámci kampaně slibovali, že pokud Británie odejde z EU, 350 milionů liber, které země prý týdně odváděla Bruselu, půjde místo toho do státního zdravotnictví. "Nemohu to garantovat. Byla to jedna z chyb kampaně na podporu odchodu," přiznal. Ani zmíněná částka přitom nesouhlasila - podle statistiků nezapočítala ani britskou slevu do unijního rozpočtu - rabat -, ani finance, které se do Británie z Bruselu vracely.

Farage, který dlouhá léta vedl Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP), z jejího čela odešel krátce po referendu. "Během referenda jsem říkal, že chci zpět svoji zemi. Teď říkám, že chci zpět svůj život," uvedl tehdy ke svému rozhodnutí.

Nigel Farage v Praze. Foto: Simone Radačičová

Nigel Farage v Praze.