Každý rok zaplatí zákazníci za analýzy vzorků léků či potravin v pražské laboratoři ALS na Harfě zhruba půl miliardy korun. Nyní firma otevírá novou laboratoř a má zvládnout až čtyřnásobek zakázek než dosud, tím se stane rozsahem služeb jednou z největších ve východní a střední Evropě.

ALS se v Česku stále více zaměřuje na farmaceutický průmysl. Neustále rostoucí poptávka po chemických a fyzikálních testech léčiv nutí společnost nabírat i nové zaměstnance.

"Momentálně jich v laboratoři pracuje 26 a do budoucna bychom chtěli kapacitu rozšířit zhruba na 50 pracovníků. Získávání nových zaměstnanců je postupný proces a v dnešní době je to samozřejmě náročné," říká generální ředitel ALS pro potraviny a farmacii ve střední a východní Evropě Marek Jiříček.

I proto společnosti stále více pomáhá robotizace a automatizace provozu. "Většina analytických přístrojů jsou robotické systémy, které pracují automaticky. Ty získává laboratoř od největších globálních společností. Společnost robotizaci provozu využívá už delší dobu," dodává Jiříček. Po příslušné konfiguraci je stroj například sám schopen pravidelně analyzovat a testovat vzorky.

Laboratoř se chystá spolupracovat i se studenty. "Budeme se snažit navázat spolupráci s univerzitami a výzkumnými pracovišti, nejen kvůli tomu abychom si vychovali nové budoucí pracovníky a talenty, ale abychom s nimi mohli spolupracovat i v oblastech, které momentálně neumíme zabezpečit. Zákazníkům chceme nabídnout plný servis," řekl Jiříček.

Společnost investovala do nové laboratoře přes deset milionů korun. Ta disponuje momentálně nejmodernějším vybavením a technologiemi včetně nových chromatografů, disolučních lázní nebo nové vzduchotechniky. Nová laboratoř by mohla umožnit až čtyřnásobek dosavadních zkoumaných vzorků. Dosud jich testovala zhruba deset tisíc ročně.

ALS analyzuje například zdravotní nezávadnost a kvalitu potravin, škodlivé látky v ovzduší nebo kontroluje léčiva před vstupem na trh. Česká divize působí jako centrální laboratoř pro střední a východní Evropu a v rámci celé společnosti zaujímá výjimečné postavení. Česká farmaceutická laboratoř se bude snažit nově do svých současných možností přidat i testy sterility a stability.

V Česku testuje léky pro největší české a zahraniční farmaceutické společnosti jako je například Zentiva, Teva či Farmak. Zároveň se zaměřuje i na zahraniční zákazníky.

V plánu jsou další investice

Celkově ALS investovala v posledním roce a půl do rozvoje a expanze přes 5 milionů australských dolarů (zhruba 86 milionů korun). Řekl to jeden z ředitelů společnosti Matthew Masters. Celkový obrat globální skupiny dosáhl až na 1,4 miliardy australských dolarů (asi 24,3 miliardy korun).

"Tržby české divize společnosti se pohybují kolem půl miliardy korun a ziskovost dosahuje až 27 procent," doplnil Marek Jiříček.

Globální skupina ALS se chystá nadále investovat do svého rozvoje a expandovat do dalších míst v Evropě. Plánuje mimo jiné rozšířit svůj současný počet farmaceutických laboratoří po celém světě. Celkově se firma pohybuje v 65 zemích a vlastní přes 350 poboček.

ALS je jedním z lídrů v testování produktů, kromě farmacie, na kterou se společnost stále více zaměřuje, testuje i životní prostředí, potraviny nebo oleje, ale i různá paliva. Celkově skupina ALS zaměstnává přes třináct tisíc lidí a zpracuje přes dvacet milionů vzorků po celém světě ročně.

Česká divize vznikla v roce 2006 sloučením společností Ecochem a ALS Czech Republic.