Každý rok zaplatí zákazníci za analýzy vzorků léků či potravin v pražské laboratoři ALS na Harfě zhruba půl miliardy korun. Nyní firma otevírá novou laboratoř a má zvládnout až čtyřnásobek zakázek než dosud, tím se stane rozsahem služeb jednou z největších ve východní a střední Evropě.

ALS se v Česku stále více zaměřuje na farmaceutický průmysl. Neustále rostoucí poptávka po chemických a fyzikálních testech léčiv nutí společnost nabírat i nové zaměstnance.

"Momentálně jich v laboratoři pracuje 26 a do budoucna bychom chtěli kapacitu rozšířit zhruba na 50 pracovníků. Získávání nových zaměstnanců je postupný proces a v dnešní době je to samozřejmě náročné," říká generální ředitel ALS pro potraviny a farmacii ve střední a východní Evropě Marek Jiříček.

I proto společnosti stále více pomáhá robotizace a automatizace provozu. "Většina analytických přístrojů jsou robotické systémy, které pracují automaticky. Ty získává laboratoř od největších globálních společností. Společnost robotizaci provozu využívá už delší dobu," dodává Jiříček. Po příslušné konfiguraci je stroj například sám schopen pravidelně analyzovat a testovat vzorky.