Pokud lékaři nenajdou příčinu bolesti hlavy, kterou by uměli operovat či jinak léčit, obvykle napíší pacientovi prášky. Stejné je to s obezitou, bolestí zad, nespavostí. Prakticky se všemi civilizačními neduhy, jež v populaci přibývají. Jenže je tu ještě jedna, dosud málo známá možnost. A to zajít do psychosomatické ordinace. Psychosomatikové hledají a odstraňují příčinu nemoci, což může být v případě bolestí hlavy třeba nespokojenost v práci, problémy doma nebo špatný způsob sezení.

V pražské části Řepy se devět takových psychosomatických ordinací otevře letos v říjnu, psychiatři a psychologové tu chtějí léčit nemoci, na které tradiční medicína nestačí.

Psychosomatika je nový a aktuálně velmi nedostatkový obor. Nástavbovou atestaci v něm má v celé zemi jen dvanáct lékařů, třináctou doktorku čekají atestační zkoušky letos na podzim a dalších čtyřicet se na tyto prověrky teprve připravuje. "Pacientů je velmi mnoho. Máme kolem pěti set nových pacientů ročně, ale zájem je daleko větší. Většinou tak všechny nemůžeme přijmout ani na čekací listinu, protože by doba čekání byla neúměrně dlouhá," zdůrazňuje ředitel Psychosomatické kliniky z Prahy 6 Jaromír Kabát. Jeho klinika je asi dvakrát větší než Psychosomatické centrum pro rodinu a dítě, které se má na podzim v Praze 17 otevírat.