Pokud lékaři nenajdou příčinu bolesti hlavy, kterou by uměli operovat či jinak léčit, obvykle napíší pacientovi prášky. Stejné je to s obezitou, bolestí zad, nespavostí. Prakticky se všemi civilizačními neduhy, jež v populaci přibývají. Jenže je tu ještě jedna, dosud málo známá možnost. A to zajít do psychosomatické ordinace. Psychosomatikové hledají a odstraňují příčinu nemoci, což může být v případě bolestí hlavy třeba nespokojenost v práci, problémy doma nebo špatný způsob sezení.

V pražské části Řepy se devět takových psychosomatických ordinací otevře letos v říjnu, psychiatři a psychologové tu chtějí léčit nemoci, na které tradiční medicína nestačí.

Psychosomatika je nový a aktuálně velmi nedostatkový obor. Nástavbovou atestaci v něm má v celé zemi jen dvanáct lékařů, třináctou doktorku čekají atestační zkoušky letos na podzim a dalších čtyřicet se na tyto prověrky teprve připravuje. "Pacientů je velmi mnoho. Máme kolem pěti set nových pacientů ročně, ale zájem je daleko větší. Většinou tak všechny nemůžeme přijmout ani na čekací listinu, protože by doba čekání byla neúměrně dlouhá," zdůrazňuje ředitel Psychosomatické kliniky z Prahy 6 Jaromír Kabát. Jeho klinika je asi dvakrát větší než Psychosomatické centrum pro rodinu a dítě, které se má na podzim v Praze 17 otevírat. 

"Připravujeme devět ordinací, místnost pro skupinovou terapii, dvě rehabilitační místnosti a rehabilitační bazén," popisuje centrum v Řepích jeho ředitel Martin Vlček. Ten se kromě psychologie či psychosomatiky věnuje i léčbě závislostí na Klinice adiktologie v Praze. Projekt podpořilo vedení městské části. Když za ním skupina lékařů, vesměs kolegové Vlčka, přišla s tím, že v této části města psychosomatická péče chybí, tak se radnice plánu "chytila". "Hodně jsme nápad podpořili. Asi za dvacet milionů jsme kompletně opravili budovu, kde centrum vznikne," upozorňuje starostka Řep Jitka Synková.

Podle Vlčka jsou psychosomatické potíže v populaci poměrně rozšířené a samotná léčba zabírá hodně času. "Nejde o žádné šarlatánství. Klasická medicína odstraňuje následky, psychosomatika odstraňuje příčiny. Díváme se na člověka jako na celek a tím mu pomáháme," vysvětluje Vlček smysl oboru. A pak uvedl příklad obézního pacienta. Ti velmi často od svého lékaře dostanou prášky na tlak, cholesterol i inzulin na cukrovku. "Ale tento člověk potřebuje psychoterapii, protože musí především zhubnout. Pak bude mít naději, že dvě třetiny zdravotních problémů nebude mít vůbec," dodává Vlček.

Psychosomatickou léčbu jako takovou zdravotní pojišťovny zatím neplatí, nicméně zhruba polovina úkonů spadá do hrazené péče psychologů nebo psychiatrů. "Psychosomatika byla uznaná jako atestační obor, ale pojišťovna ji zatím jako odbornost nerespektuje. Nyní se to snažíme změnit, ale zatím jsme dvakrát neuspěli," řekl Kabát. Jeho klinika proto většinu léčby podle něj dotuje z jiných placených lékařských úkonů.

Pro příští rok ministerstvo zdravotnictví s proplácením psychosomatické péče zatím nepočítá. "V současném návrhu sazebníku výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění, jak ho VZP viděla, tyto výkony nejsou zařazené," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Návrh je v současné době v připomínkovém řízení.