Pražští radní odmítli v úterý revokovat své nedávné rozhodnutí vybudovat za 2,3 milionu korun wi-fi v lanovce na Petřín. Zakázka přitom vzbuzuje otazníky. Není zcela jasný její smysl, okolnosti výběrového řízení a to, zda cena odpovídá dodané službě.

Vybudovat městem placené bezdrátové připojení v lanovce na Petřín navrhla přímo primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO). Koncem srpna její záměr schválila rada města, proti byla jen radní Petra Kolínská (zelení).

Celá veřejná soutěž na dodavatele wi-fi trvala deset pracovních dní a přihlásil se jeden zájemce, firma Simac Technik ČR a.s. Město uvádělo v důvodové zprávě předpokládanou hodnotu zakázky 2 358 000,- Kč bez DPH. Jediný zájemce nabídl cenu 2 292 992,- Kč bez DPH. Tedy jen o 65 tisíc korun nižší.

Radní, kromě Kolínské, nabídku akceptovali. V dokumentech městské rady se také například uvádí, že nabídka jediného zájemce obsahovala "určité nejasnosti". Magistrát ale doposud nezveřejnil, o jaké nejasnosti šlo.

Kritizovaná byla od počátku především cena zakázky. Podle usnesení rady mělo jít o wi-fi do dvou vagonů lanovky, jejíž jízda po dráze 510 metrů trvá asi čtyři minuty. Řada odborníků nebo zástupců odborné veřejnosti upozorňovala především na sociálních sítích, že parametry wi-fi jsou pozoruhodně předimenzované a celá zakázka až příliš připomíná nechvalně proslulé IT projekty z minulých dob.

Po kritice svolal na úterý tiskovou konferenci generální ředitel městské společnosti Operátor ICT Michal Fišer, podle něhož cena odpovídá. Bezdrátové připojení k internetu budou podle něj lidé moci využívat nejen ve vozech lanovky, ale i ve velké části petřínského parku. Proč má být pokryt i park, není zcela jasné. Zástupci rady ani primátorka se k těmto a dalším otázkám HN doposud nevyjádřili.

"Zbytečné je vůbec připojovat wi-fi k lanovce, která jede na vrchol několik minut, kdy se návštěvníci mohou kochat pohledem na historickou část metropole. Pochybný smysl rozhodnutí navíc provází otázka výše ceny zakázky. Odpovídá skutečně investice do internetového připojení hodnotě 2,3 milionu korun? Na rozdíl od většiny radních, kteří cenu považují přiměřenou za čtyřměsíční práci, ji nepovažuji za přiměřenou ani já, ani vlna nespokojených uživatelů Facebooku a někteří odborníci. Pochybnosti budí i provozní náklady ve výši půl milionu ročně," napsala k zakázce radní Kolínská.

Ředitel ICT dodal, že součástí projektu je vybudování optické infrastruktury, která povede podél trati lanovky. Ta bude mít poměrně vysokou kapacitu, takže kromě wi-fi sítě zajistí i další funkce. Zatím není jasné jaké. Součástí zakázky je pětiletá záruka na komponenty. Další náklady pro městskou kasu bude znamenat provoz sítě, tedy například elektřina nebo data. Jejich výše vzejde z výběru dodavatele, podle Fišera by se mohlo jednat o částku od 200 tisíc do 400 tisíc korun ročně.

Kolem horní a dolní stanice lanové dráhy by pokrytí mělo dosahovat kolem 300 metrů od vysílačů. Mimo stanice potom 100 až 200 metrů podle momentálních podmínek. Najednou by se mohlo připojit 200 až 300 uživatelů, výhledově pak až 500. Operátor ICT časem počítá také s umístěním dalších wi-fi vysílačů například kolem rozhledny nebo Růžového sadu.