Prezident Miloš Zeman v úterý v Lánech pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. "Jsem rád, že můžu učinit první krok k sestavení stabilní a úspěšné vlády," řekl novinářům po společném pracovním obědě s Babišem prezident. "Milý pane předsedo, dovolte, abych vám předal pověření… Andreji, ať se ti daří," prohlásil Zeman. 

Jsem poctěn, že mě pan prezident pověřil sestavením vlády, a doufám, že se mi podaří přesvědčit Poslaneckou sněmovnu, reagoval předseda ANO Andrej Babiš. Zároveň uvedl, že ho mrzí, že strany odmítají s ANO vytvořit koaliční vládu. "Odmítnutí jsou velice kategorické," řekl Babiš. 

Neformální krok by měl být první na cestě k pozdějšímu jmenování vítěze voleb premiérem. Novou vládu může Zeman jmenovat teprve po demisi současného kabinetu. Sobotkova vláda ji musí podat po ustavení Poslanecké sněmovny. Ustavující schůzi Zeman svolal na 20. listopadu.

Babiš prohlásil, že se bude snažit co nejrychleji sestavit vládu. Do Vánoc chce přijít s programovým prohlášením kabinetu. Za důležité považuje rychle ustavit sněmovnu, aby bylo možné přijmout zákon o státním rozpočtu a země se vyhnula rozpočtovému provizoriu.

Až bude mít po aktuálních schůzkách s jednotlivými stranami k dispozici všechny požadavky na obsazení funkcí ve sněmovně, chce ANO uspořádat schůzku všech subjektů zastoupených v dolní komoře a pokusit se najít shodu, aby byli všichni spokojení. Novinářům to řekl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Po dúterních schůzkách s ODS, KDU-ČSL a Piráty hodnotil spolu s dalším vyjednávačem, brněnským primátorem Petrem Vokřálem (ANO), nejpozitivněji jednání s Pirátskou stranou.

TOP 09 má plán, jak zabránit vzniku Babišovy menšinové vlády, ČSSD nesouhlasí

Vzniku menšinové vlády v čele s předsedou vítězného hnutí ANO Andrejem Babišem může podle TOP  09 zabránit jen to, že nebude zvolen předseda nové sněmovny. Předseda TOP  09 Miroslav Kalousek po úterním jednání stranického předsednictva novinářům řekl, že jde s takovým plánem do povolebních vyjednávání s dalšími sněmovními stranami.

TOP  09, která ve volbách propadla a získala jen sedm poslanců, se podle Kalouska obává toho, že menšinový kabinet by mohl vládnout bez důvěry velmi dlouho. Kalousek uvedl, že by to bylo na hranici zvůle.

Bez zvolení předsedy nemůže ustavující schůze skončit. Až po ní přitom může podat demisi současný kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) a prezident Miloš Zeman může jmenovat nový kabinet. Podle Kalouska by schůze neměla skončit dřív, dokud Babiš nevrátí pověření k jednání o sestavení nové vlády, které mu dá Zeman v úterý, nebo nepřijde s jiným řešením vládnutí.

"Jdeme jednat se všemi politickými frakcemi, které řekly, že si jednobarevnou menšinovou vládu Andreje Babiše nepřejí," řekl Kalousek. Vyloučil jen ANO a KSČM. Pokud Babiš a Zeman podle něho nebudou chtít politický systém paralyzovat, musí přijít s jinou variantou vlády.

Kalouskovu myšlenku však v úterý po večerní povolební schůzce se zástupci ODS odmítl úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. "Je potřebné, abychom neblokovali ustavují schůzi. Myslím, že tady na to není nikdo zvědavý," uvedl.

Zda sociální demokraté podpoří do čela sněmovny Radka Vondráčka (ANO), nebo Petra Fialu (ODS), se rozhodnou na pátečním jednání užšího vedení strany. 

"Je velké neštěstí, že pan Kalousek zůstal v politice," reagoval na Kalouskem avizovaný záměr předseda hnutí ANO. "Je to destruktivní návrh," řekl Babiš. Podobně reagoval také prezident Miloš Zeman. "U pana Kalouska jsem nikdy nepředpokládal, že je to gentleman," prohlásil po schůzce s Babišem v Lánech. "Udělám vše pro to, aby v této zemi nebyly po několika měsících další parlamentní volby, považoval bych to za urážku občanů," dodal prezident.

Předseda pirátů Ivan Bartoš chce s Kalouskem o jeho návrhu mluvit. "Chtěl bych se pana Kalouska zeptat na ty důvody, jestli to není jen nějaká mediální vějička," řekl. K zablokování ustavující schůze sněmovny je ale skeptický. "Je potřeba, aby sněmovna začala fungovat, aby nebylo rozpočtové provizorium," řekl.

Ustavující schůze dolní komory by měla začít 20. listopadu. K plánu TOP  09 je spíše skeptický předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podle něho je sice takové "žonglování" možné, pokud ale bude existovat společná vůle ANO, hnutí Svoboda a přímá demokracie a pirátů, ustavení sněmovny zabránit nelze. KDU-ČSL by dala přednost většinové vládě, tedy aby Babiš měl podpisy nadpoloviční většiny poslanců.

Bělobrádek ale zároveň zopakoval, že lidovci nechtějí podpořit jakoukoli vládu, kterou by vedl člověk čelící obvinění.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je třeba myslet na to, že sněmovna by měla co nejdříve začít projednávat návrh rozpočtu na příští rok.

TOP 09 si v úterý také zvolila poslanecký klub. Jeho předsedou se stal Kalousek, místopředsedy Markéta Pekarová Adamová a František Vácha.

Volbou Kalouska TOP 09 zajistila, že jako řečník bude mít větší prostor v debatě na plénu sněmovny i po listopadovém sněmu strany, kdy skončí v čele TOP 09. Přednostní právo mají předsedové stran a šéfové klubů.

Ve sněmovně v úterý také pokračovaly povolební schůzky zástupců ANO s dalšími stranami zastoupenými v dolní komoře parlamentu.

Pověření jednáním o sestavení vlády není zakotveno v české ústavě, tento neformální institut ale Zeman už použil před čtyřmi lety, dříve než jmenoval vládu současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Sobotka po převzetí pověření Zemanem pravidelně informoval o postupu jednání, než byl jeho kabinet uveden do funkce.

Schůzka Zemana s Babišem v Lánech je první v řadě jednání v prezidentském zámku. Do 16. listopadu tam chce hlava státu postupně přijmout zástupce všech stran, které se do sněmovny dostaly.

Zástupci ANO v úterý také jednají s pěti dalšími stranami. Od rána se ve sněmovně postupně schází s ODS, lidovci, piráty, KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Jednání ANO s piráty a KSČM se ovšem šéf hnutí Babiš nezúčastnil, protože se časově překrývala se schůzkou v Lánech.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v úterý oznámila, že se vzdává poslaneckého mandátu, který získala ve sněmovních volbách. Zůstane hejtmankou. Ve sněmovně by ji měl nahradit starosta Milovic Milan Poul.

SPD Babišovu žádost o podporu menšinové vlády odmítla

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v úvodu úterní večerní schůzky požádal zástupce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) o podporu své menšinové vlády. Novinářům to po jednání řekl šéf SPD Tomio Okamura. Jeho hnutí však setrvalo na svém stanovisku, že menšinovou vládu nepodpoří, protože by neplnila program SPD. Diskuse se podle Okamury točila například i kolem odvolatelnosti politiků. Komunisty Babiš o podporu nežádal, řekl novinářům jejich šéf Vojtěch Filip.

Okamura řekl, že Babiš o podporu požádal hned na začátku schůzky. "My jsme řekli, že nebudeme podporovat vládu, která neplní náš program. Pakliže by chtěli plnit náš program, tak jsme připraveni převzít vládní odpovědnost. Taková nabídka ovšem nepadla," řekl Okamura. Odmítl i možnost, že by SPD vládě k zisku důvěry přispěla například tím, že by její poslanci opustili při hlasování sál.

Vládní místa Babiš SPD nenabídl, uvedl Okamura. Naopak ANO přišlo také s diskusí o odvolatelnosti politiků, kterou prosazuje SPD. Z diskuse vyplynulo, že prvním bodem k prosazení v této oblasti by mola být přímá volba starostů a hejtmanů, uvedl Okamura.

KSČM Babiš o podporu menšinové vlády nežádal, řekl novinářům po konci schůzky komunistů s představiteli ANO Filip. KSČM by o ní mohla eventuálně uvažovat, kdyby hrozily předčasné volby. Zároveň by musela být splněna řada dalších podmínek. "Že by nebyl rozpočet, dlouhou dobu by trvalo jednání o ustavení vlády, že by to ohrožovalo stabilitu ČR," uvedl Filip.

SPD stojí o to, aby mohla vést bezpečnostní a hospodářský výbor. Ani v jednom z těchto případů nepřišlo ze strany ANO odmítnutí, konstatoval Okamura. Komunisté na jednání hnutí ANO oznámili, že chtějí mít své poslance ve všech výborech, šéfovat by podle představ strany komunisté v petičním a rozpočtovém výboru.

SPD podpoří do čela sněmovny kandidáta ANO Radka Vondráčka, naopak od ANO dostala příslib, že zástupce SPD podpoří do pozice místopředsedy komory. "My nemáme problém s touto volbou," řekl Filip k Vondráčkovi. Sám chce usilovat o funkci místopředsedy sněmovny, ke své kandidatuře uvnitř strany zatím nezaznamenal výhrady.

Fiala má úvahy o účasti lidí z ODS v Babišově vládě za absurdní

Předseda občanských demokratů Petr Fiala považuje za absurdní a politicky nepředstavitelné úvahy šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, že by členy jeho menšinové vlády mohli být také odborníci z ODS.

Novinářům to řekl ve sněmovně po schůzce vyjednávacích týmů obou stran. ANO i ODS dál trvají na svých návrzích do funkce předsedy sněmovny, vítěz voleb prosazuje Radka Vondráčka (ANO), občanští demokraté Fialu.

Babiš o víkendu prohlásil, že ostatním stranám nabídne podíl na vládě, částečně chce plnit i jejich program. V televizi Prima zmínil, že například Václav Klaus ml. je expertem na školství, na obranu pak Jana Černochová (oba ODS). Novinářům po vysílání řekl, že jména použil jen jako příklad, jednat s nimi neplánuje.

"Něco takového je absurdní, politicky úplně nepředstavitelné. Politické strany fungují určitým způsobem a toto je prostě naprosto vyloučeno. Já myslím, že to pan Babiš dobře ví," konstatoval Fiala.

Výrok označil za nepovedený vtip a připustil, že Babiš se možná snaží do strany vrazit klín. "Ale ubezpečuji, že se mu to nepovede," uvedl.

Fiala zároveň odmítl, že by někteří poslanci mohli podpořit vládu Andreje Babiše. "Divím se, že tím vůbec ztrácíme čas," řekl předseda po jednání s hnutím ANO.

Občanští demokraté chtějí posty čtyř předsedů sněmovních výborů. Školský výbor by podle jejich představ měl vést Václav Klaus mladší. Bezpečnostní nebo obranný výbor Jana Černochová. V čele ústavněprávního výboru má podle ODS usednout Marek Benda a Miroslava Němcová má vést volební výbor. 

ODS chce ještě přesvědčovat piráty, aby na post šéfa sněmovny podpořili Fialu. Piráti přitom na svém víkendovém jednání rozhodli, že podpoří kandidáta ANO Radka Vondráčka.

Lidovci připouštějí vznik nového výboru sněmovny pro eGovernment

Ve sněmovně by mohl vzniknout výbor pro eGovernment, zaznělo podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka na úterní povolební schůzce zástupců ANO a KDU-ČSL. Lidovci myšlenku v zásadě neodmítají, zaniknout by však současně měly příslušné podvýbory. KDU-ČSL má zájem o to, aby jeden z výborů vedla, řekl novinářům po jednání Bělobrádek.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že letošní situace se liší od té po posledních volbách. "Tehdy byl před ustavující schůzí (sněmovny) jasný koaliční formát, který dával určitou stabilitu, že dohody o rozložení sil ve sněmovně budou takto naplněny a že pro to bude dost hlasů," uvedl.

Považuje kvůli tomu za důležité, aby se uskutečnilo společné jednání všech stran a dospělo k dohodě.

Lidovci podle Bělobrádka pravděpodobně nebudou mít svého místopředsedu sněmovny, protože ANO deklaruje, že chce zachovávat poměrné zastoupení stran ve vedení komory. Lidovci mají ve dvousetčlenné sněmovně deset křesel.

Starostové vyzývají další strany, aby na Hrad podpořily Drahoše

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyzvalo programově blízké strany, aby v boji o Pražský hrad podpořily kandidaturu bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše. Zástupci STAN jsou přesvědčeni, že jako jeden z mála může porazit současného prezidenta Miloše Zemana. Hnutí to uvedlo v tiskové zprávě.

S výzvou ke společnému postupu se STAN obrátil především na lidovce, TOP 09, občanské demokraty a piráty.

"Jsme přesvědčeni, že proces společného postupu prozápadních stran má být zahájen právě v rámci nadcházejících prezidentských voleb. Jinak to bude další promarněná příležitost a slova o spolupráci pak zůstanou na úrovni prázdných klišé," uvedl předseda STAN Petr Gazdík.

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský poznamenal, že hnutí podporuje Drahoše, protože má prozápadní orientaci.

"Jako bývalý předseda Akademie věd s řadou mezinárodních úspěchů může jako jeden z mála kandidátů reálně porazit současnou hlavu státu," dodal Farský. Prezidentské volby považuje po skončených sněmovních volbách za zcela klíčové pro další směřování České republiky.

Lidovci počkají podle předsedy Pavla Bělobrádka do 7. listopadu, kdy se uzavírají kandidatury. Nevyloučil, že KDU-ČSL někoho podpoří, existují podle něho uchazeči, kteří by byli důstojnými prezidenty.

Ovšem voliče případné doporučení podle Bělobrádkova názoru spíš neovlivní.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zopakoval svou garanci, že nikdo ze členů ani příznivců TOP 09 nebude volit nynější hlavu státu Miloše Zemana. Osobně dává přednost Drahošovi, soudí však, že voliči TOP 09 stranické doporučení nepotřebují. Kalousek rovněž míní, že žádný z kandidátů nestojí o to vystupovat jako nominant některé strany.

Živě: Jak chce získat Andrej Babiš podporu pro svou menšinovou vládu? Co mu radí prezident Zeman?