Mezinárodní kuchyni vládne momentálně sezona lanýžů, z českých stolů však začíná vonět svatomartinská husa a kaldoun za neodmyslitelného doprovodu prvních vín nového ročníku. Tato mladá vína, známá jako svatomartinská, se podle tradice začínají pít 11. listopadu úderem 11. hodiny dopolední.

Ačkoli sám svatý Martin podle legend žil jako poustevník, a jedl tedy skromně, jeho jmeniny se dnes oslavují šťavnatými pečínkami a poctivým vývarem. Příběhy praví, že je to proto, že husy rušily jeho kázání a teď za to pykají, případně že se skromný Martin v husníku skrýval před svým jmenováním biskupem.

Pořekadlo "Kolik kuchařů, tolik receptů" se používá hlavně ve spojení se svíčkovou na smetaně, platí ale i o husách, do jejichž přípravy si každý český kuchař rád zapojí svůj osobní trik. Pokud se chystáte přenechat pečení profesionálům, připravili jsme pro vás 5 tipů na svatomartinské hody v restauracích, kde určitě nešlápnete vedle.Podzimní jablka a hrušky nesmějí při pečení svatomartinské husy chybět – aspoň podle některých receptů.

U Bansethů
9.–19. listopadu
K Bansethům do Nuslí se obvykle chodí na vyhlášenou kachnu. Na svatého Martina se ale v menu se objevila také husa – s několika druhy knedlíků a zelí, s pivem i vínem.
Husa tady vyjde na 249 korun.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se