Začátek debaty prezidenta Miloše Zemana s pracovníky olomoucké mlékárny Olma je trochu rozpačitý. Lidé se v místnosti vyzdobené maketami jogurtů na nic neptají, šéfka podniku patřícího Agrofertu Simona Sokolová je povzbuzuje jak ze sportovní střídačky: "Vždyť vy to umíte, Olmo!" A dotaz přijde.

"Co říkáte na kandidaturu Mirka Topolánka na prezidenta?" zeptá se žena středního věku a prezident nakloní svým osobitým způsobem hlavu na stranu. "Zařekl jsem se, že nebudu kritizovat žádné protikandidáty, a s velkou lítostí to musím dodržet i u pana Topolánka. Jen připomenu, že Marek Dalík v pondělí nastoupil do vězení," prohlásí a jeho poslední slova provází smích. Spokojeně se usmívá i Zeman.

Scénka ze začátku třídenní návštěvy hlavy státu po Olomouckém kraji z konce minulého týdne ukazuje, jak chytře dokáže prezident ze svého slibu, že nepovede žádnou kampaň, vybruslit. Nebo ho spíš obratně využít. Podobných momentů je ale málo. Daleko častěji Zeman loví voliče prvoplánově.

"Natočil jsem rozhovor pro TV Barrandov, dívejte se," upozorní například několik stovek lidí na Kostelním náměstí v Mohelnici.

Kampaň o Hrad

◼ Rozhodnutí, že Češi budou prezidenta volit 12. a 13. ledna, vyšlo ve Sbírce zákonů 28. srpna, čímž oficiálně začala volební kampaň. Zájemci o křeslo hlavy státu museli podat ministerstvu vnitra do 7. listopadu přihlášku.

Šanci bude mít nejvýše devět kandidátů, zbylých jedenáct podle ministerstva nesplňuje zákonné předpoklady.

◼ O znovuzvolení usiluje současný prezident Miloš Zeman.

Nejvážnějšími soupeři jsou bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař a podnikatel Michal Horáček a bývalý premiér Mirek Topolánek, který se přihlásil na poslední chvíli.

Drahoš s Horáčkem podobně jako Zeman vyjíždí do regionů, náklady
si platí sami.

◼ Zemanovi jeho cesty dosud proplácely kraje, Zlínský hejtman Jiří Čunek to však v říjnu odmítl. Prezident se proto nakonec vydal na Olomoucko.

Ve skutečnosti je skoro nemožné najít větu či moment, kdy Zeman kampaň nevedl.

Částečně je v tom nevinně.

Ve chvíli, kdy do prezidentských voleb zbývají necelé dva měsíce, už voliče ovlivňuje každé jeho vystoupení. Aby se tomu vyhnul, nesměl by vůbec kandidovat, nebo by se musel až do voleb zavřít v Lánech. Jeho slib by tak bylo možné chápat spíše jako závazek určité zdrženlivosti.

Řada prezidentových prohlášení však ukazuje na ledacos, rozhodně však ne na zdrženlivost.

"Dokud budu prezidentem, udělám vše pro to, aby na našem území nebyl žádný nelegální migrant," pronese v Mohelnici a dočká se nejsilnějšího potlesku dne.

A v Zábřehu na Moravě ještě přitvrdí.

Na dotaz, jaké je v Česku riziko teroristického útoku, odpoví: "Je i u nás. Jako v Paříži, jako v Nice, jako v Manchesteru," prohlásí v rozporu se zprávami českých zpravodajských služeb, které říkají, že pravděpodobnost teroristické akce je u nás
výrazně nižší než v západních městech.

Zeman to zcela jistě ví. Stejně dobře si je ale vědom toho, že se lidé bojí. A přiživuje strach, který mu může nahnat voliče.

Podobně se snaží získávat hlasy svými návrhy na vyhladovění Senátu, který je podle něj i podle části veřejnosti zbytečný.

Poslanecká sněmovna by prý měla horní komoře přidělit tak nízký rozpočet, aby jí časem nezbylo než se rozpustit. Boduje také přímluvou za odbyt českých mléčných výrobků v Rusku, zmíněnou v Olmě. "Takový mozek, jako je pan prezident, takových je málo," pochválí ho šéfka mlékárny Sokolová.

Pravidelně se Zeman snaží své posluchače zaujmout humorem. Často se mu to daří. Třeba se stokrát opakovaným demonstrativním vracením pera po zápisech do kronik, čímž naráží na aféru svého předchůdce Václava Klause. Někdy ale budí i u svých příznivců rozpaky. "Mám prý dělat rozhovor pro Playboy. Doufám, že nebudu muset být svlečený do půl těla. A když, tak že to nebude ta dolní," řekl v Olmě a pobavených nebylo mnoho.

Že je minimálně na část Zemanových výjezdů do krajů třeba pohlížet jako na skutečnou volební kampaň, upozornil už v září Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Je podle něho jasnou prezentací hradního uchazeče, přestože za ni Hrad neplatí. "Když prezident ukončí pracovní část cesty, tedy setkání s představiteli orgánů veřejné moci nebo institucí, které jsou jimi zřizovány, a pokračuje setkáním s občany, je to už setkání, které má veřejného činitele představit voličům. Seznamují se s jeho názory, postoji, vizí dalšího vládnutí a směřování země − a v tom spočívá volební kampaň," řekl v České televizi člen vedení dohledového úřadu Jan Outlý.

Zeman zahájil další kolo krajských cest v polovině září v Moravskoslezském kraji. Do té doby byl v každém čtyřikrát a kraje jeho návštěvy stály celkem přes 17 milionů korun. Příští návštěva bude na přelomu listopadu a prosince v Jihomoravském kraji.