Pět set skrytých tajemství Prahy odhaluje kniha mladé autorky Venduly Havlíkové The 500 Hidden Secrets of Prague, kterou vydává vlámské nakladatelství Luster. Publikace vznikala od února do července a nabízí tipy širokého zaměření – kam v hlavním městě zajít na snídani, za perlami kubismu, industriálními památkami, pánskou módou nebo třeba divokou zvěří.
 
Přehledné členění do tematických kategorií a jednotný formát hesel se osvědčily v předchozích průvodcích série, která se věnuje světovým velkoměstům. Čtenářům umožní rychlou orientaci. "Popsat stručně a výstižně atmosféru pražských zákoutí v padesáti slovech byla mnohdy skutečná výzva," říká autorka bedekru Vendula Havlíková. Její ambicí bylo přesáhnout informace nabízené v běžných průvodcích – o orloji ani Karlově mostě se v knize The 500 Hidden Secrets of Prague nedozvíte nic. Na obálce překvapí nákladové nádraží Žižkov, průmyslová historie Prahy vydavatele nadchla.
 
"Žiji teď v Bruselu a mám doma knihu The 500 Hidden Secrets of Brussels, z níž často a ráda čerpám nápady, kam se podívat. Když jsem se začátkem roku chystala do Paříže, pořídila jsem si tamní verzi. A pak jsem v noci měla záchvat nespavosti a napadlo mě: 'Vždyť oni nemají Prahu! To by měl někdo napsat – třeba já!' popisuje autorka. "Druhý den ráno jsem se s nimi spojila a nabídla jim spolupráci. Požádali mě o ukázkové texty – a byli spokojení, takže mi nabídli smlouvu."
V knize 500 Hidden Secrets of Prague najdete například košířské Trabant Muzeum.
V knize 500 Hidden Secrets of Prague najdete třeba košířské Trabant Muzeum.
Foto: Zbyněk Riedl
 
Kromě Venduly Havlíkové na průvodci, který vychází v angličtině, spolupracoval fotograf Zbyněk Riedl a tři autorčini známí, kteří se pro projekt nadchli. "Aktivně mi pomáhali sbírat adepty a některá místa i navštívili jako má prodloužená ruka – třeba pivárny, jelikož já se víc vyznám ve víně," komentuje Vendula Havlíková.
 

Kromě vlastních zkušeností a poznatků sbírala tipy prostřednictvím sociálních sítí, dotazovala se kamarádů a známých. "Dosud neznámá místa jsem pak jedno po druhém obcházela v rámci dovolené, nebo 'domolené', jak tomu říkám. Na základě osobní návštěvy jsem následně adepty na hesla buď zařadila, nebo nikoliv."

Ke knize nakladatel zpracoval také webové stránky. Na adrese 500HiddenSecrets.com můžete listovat ukázkami z knih celé série nakladatelství Luster.