Užitečných idiotů není nikdy dost, proto se Miloš Zeman Kremlu stále hodí. Kdyby za Vladimirem Putinem do jeho oblíbeného letoviska Soči teď zavítali jenom syrský hrdlořez Bašár Asad, novodobý turecký sultán Recep Tayyip Erdogan a íránský prezident a šíitský mudžtahid, tedy náboženský učenec Hasan Rúhání, i ruská média by měla težkou práci, aby mohla celou věc podávat jako další úspěch Putinovy politiky s globálním puncem. Účast prezidenta členského státu EU a aliance NATO však celému srazu tuhle potřebnou komponentu dodává. 

Zeman už dávno přestal být relevantní ve smyslu, že by mělo smysl jej nějak za jeho řeči kritizovat. A pozor, nejde jen o jeho patolízalství vůči Kremlu, tentokrát třeba v podobě gratulace za vítězství v Sýrii, kde se Rusové prosadili nelítostným bombardováním obytných čtvrtí, zejména pak nemocnic.

Věc je hlubší – viz Zemanova slova z rohovoru, který minulý týden poskytl ruské tiskové agentuře Tass. "Podle mě, a já to už ruským představitelům, se kterými jsem se již dříve setkal, řekl, bylo to paradoxní. Řekl jsem jim: V dlouhodobé budoucnosti bude RF členem EU, a jestli se vám to nelíbí, tak uvažujte o tom, že EU bude členem RF. Výsledek bude totožný."

Škoda jen, lze na to říct, že český prezident nedodal, jak se na to ti ruští představitelé zatvářili. Úvaha o Rusku v EU musela i je přece pobavit. Jinými slovy, když někdo prorazí dno smysluplné debaty, není třeba se o takovou debatu s ním snažit.

Spíše jde zkrátka o to, proč si naše země nechává pořád tu blamáž líbit v její oficiální rovině. Česká vláda – pořád ji máme – zjevně už vzdala jakoukoliv snahu aspoň o verbální napravení dojmu. Jakkoliv jistě může být úmorné pořád to opakovat, i teď musí přece zaznít jedno krátké konstatování, nejlépe od samotného premiéra. Český prezident nehájí české zájmy, nýbrž zájmy někoho jiného. Tečka.