Mnozí poslanci hnutí ANO se po příchodu do Poslanecké sněmovny ocitli v rozpolcené situaci. Svým politickým přesvědčením mají blíže k pravici a nejraději by vládli s ODS, stejně jako jejich předseda Andrej Babiš. Jejich názory ale ukazují, že v krajním případě budou spolupracovat i s komunisty a SPD Tomia Okamury.

"S ODS máme rozhodně nejvíce průniků v programu, podle mě by to byla ideální koalice," tvrdí poslanec hnutí Ivan Jáč. "Osobně bych upřednostnil vládní koalici s občanskými demokraty, případně s piráty," říká zase jeho kolega Josef Kott.

Stejné strany si ke spolupráci přejí také Milan Feranec, Josef Hájek či Martin Kolovratník. "Moje osobní preference byla ANO a ODS, eventuálně s piráty," sdělil Feranec. "S ODS máme řadu shodných programových bodů," přidal se Hájek. "Už od voleb říkáme, že nejbližší nám byla dvojkoalice ANO a ODS," podotkl Kolovratník.

Policie trvá na stíhání Babiše

◼ Vítěz voleb Andrej Babiš z hnutí ANO bude dál vysvětlovat okolnosti 50 milionů korun dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Kauza v úterý opět "ožila", když policie požádala sněmovnu o vydání Babiše a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.

Hodlá zahájit trestní stíhání právě kvůli dotaci. Oba politiky podezírá z podvodu při získání dotace.

◼ Policisté už jednou o vydání žádali a sněmovna jim v září vyhověla. Následovaly ale parlamentní volby a Babiš s Faltýnkem získali nový poslanecký mandát.

Policie proto musí žádat o vydání znovu.

Dokud sněmovna nerozhodne, zůstane stíhání přerušeno.

◼ Jak dopadne nová žádost, není jasné. Babiš a další zástupci ANO dali v úterý najevo, že se jim postup policie nelíbí. "Rychlost, s jakou po mně jdou, opět dokazuje, jak ohromný strach má korupční systém. Jak moc se mě ten starý systém bojí a jak urputně se mě snaží dostat," prohlašoval Babiš.

Jedna věc jsou ale názory poslanců, druhou politická realita. V té se Babišovo hnutí a občanští demokraté od sebe naopak stále více vzdalují a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Andrej Babiš tvrdí, že ODS nechce s jeho hnutím vůbec vyjednávat, občanští demokraté oponují, že se jednání o složení sněmovních výborů a komisí nebrání.

Poslanci ANO, kteří mají blízko k pravici, tak budou možná stát před nutností zvedat ruku s poslanci za komunistickou stranu a okamurovce.

Podle zjištění HN by v krajním případě takovou spolupráci podpořili, ovšem s několika podmínkami.

"Případnou podporu komunistů a SPD vnímám zatím jen jako jednu z krajních možností," říká poslanec Martin Novák.

Prohlašuje, že nikdy nebude zastáncem myšlenek, které prosazují komunisté a okamurovci. Upozorňuje však i na to, že s oběma stranami má jeho hnutí programové průniky.

Za nepřekročitelnou hranici považuje Novák i jeho další kolegové setrvání Česka v Evropské unii.

"Pokud budou komunisté a SPD tolerovat menšinovou vládu, tak s tím problém nemám. Rozhodně ale nevidím prostor pro koaliční spolupráci nebo posty ve vládě pro tyto dvě
strany," tvrdí poslanec Jaroslav Bžoch.

S takovou tolerancí by souhlasil i Martin Kolovratník.

"Pokud by to byla forma pasivní podpory − třeba odejití ze sálu, aby se snížilo kvorum −, tak to je asi právě ta hrana, kterou si dovedu představit," řekl Kolovratník.

Někteří zástupci ANO ovšem tvrdí, že je jedno, které strany budou jejich hnutí ve vládě podporovat. "Ve výsledku je mi jedno, kdo se za jakou stranu schovává. Jde mi o lidi uvnitř stran a ti mohou být dobří, ať jsou z ODS, ze sociální demokracie, od lidovců, ať je to kdokoliv," prohlašuje poslanec Jiří Bláha.

"Nevidím rozdíl v toleranci od ODS nebo od SPD, je to úplně jedno. Přece se bude rozhodovat, až se budou přijímat zákony, zda se najde většinové stanovisko," říká jeho kolega Feranec.

Šance na společnou vládu s ODS ale podle některých poslanců hnutí stále existuje. "Slepičky zatím jen jednou oběhly hnojiště a kohout si ještě nemusí myslet, že je konec," komentuje vyjednávání o novém kabinetu Karel Rais z ANO.