Nabídku na účast ve vládě jsme od hnutí ANO nedostali, zůstáváme v opozici, prohlašoval minulý týden v rozhovoru pro HN předseda předchozí sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. Hnutí Andreje Babiše, které říjnové volby vyhrálo, ke svému bývalému koaličnímu partnerovi přesto vysílá vstřícné signály. A příznivá je i odezva sociálních demokratů.

Prvním velkorysým krokem ANO bylo rozšíření počtu místopředsedů sněmovny ze čtyř na pět. Díky tomu zbude jeden post právě na sociální demokraty, kteří by při zachování stávajících čtyř míst nárok podle volebního výsledku neměli.

"Bylo to bez jakýchkoliv podmínek," odmítl Hamáček na přímý dotaz připustit, že by rozšíření počtu místopředsedů ANO podmiňovalo přímou nebo nepřímou podporou pro svou menšinovou vládu.

Sociální demokracie už ale k prvnímu vstřícnému kroku nakročila. Ve středu budou poslanci volit předsedu nové sněmovny, jediným kandidátem je Radek Vondráček z hnutí ANO.

Ze sociální demokracie proti němu nikdo nevystoupil. Smířlivý je i faktický šéf strany Milan Chovanec. "Osobně mi pan Vondráček nevadí, je zkušený, choval se slušně, ale je tu riziko, že po prvních dvou neúspěších Andreje Babiše by jej Vondráček pověřil třetím pokusem," řekl Chovanec deníku Právo.

Kromě křesla místopředsedy přislíbilo ANO sociálním demokratům podle informací HN i post šéfa důležitého zahraničního výboru, do jehož čela by mohl usednout končící ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Zatím je plánován pro něj," potvrdil dobře informovaný zdroj.

Nenápadné oprašování spojenectví s ČSSD, s níž hnutí ANO čtyři roky vládlo, nahrává náznakům, které se ve sněmovně objevily záhy poté, co Andrej Babiš oznámil odhodlání na první pokus sestavit menšinovou vládu. A sice že tento pokus bude takzvaně nanečisto a více ochoty domluvit se si strany schovávají až na případný další pokus. Při něm by se ústupky v podobě postů ve vedení sněmovny mohly vyjednávačům z ANO hodit.

To, že prostor pro vyjednávání stále vidí, naznačuje i Hamáček. "Babiš z mého pohledu možná velmi rychle opustil snahu zformovat většinovou vládu. Je to škoda, jednání se mohla ještě vést," řekl Hamáček. Zatím ale ČSSD trvá na tom, že o vládě s ANO nebude uvažovat, pokud by v ní měl zasednout trestně stíhaný Babiš.