Původně to na žádné drama nevypadalo. Během úterka, kdy se Miloš Zeman setkal s Vladimirem Putinem, ruská média podstatně více prostoru věnovala Putinovu setkání s Bašárem Asadem než s českým prezidentem.

Dopisovatel deníku Kommersant Andrej Kolesnikov si v pro něj typickém ironickém stylu všímal hlavně toho, že český prezident navrhoval obejít se bez tlumočení.

"Pokud chtěl ukázat svůj zvláštní, ba mimořádný vztah k Vladimiru Putinovi (a ne ke svým novinářům), co mohl udělat více?" klade si otázku Kolesnikov.

Ten si také všiml, že český prezident vypadal, jako by usínal. Popsal také žert, kterým Vladimir Putin zahrál do autu Zemanův návrh zrušit ruské sankce vůči českým potravinám. "Hlavně abychom měli vaše pivo a to ostatní není tak důležité, prohlásil Vladimir Putin. Český prezident vypadal nejistě. Bylo vidět, že co se piva týče, žertům nerozumí," uzavřel svou reportáž Kolesnikov.

medveděv uklidňoval zemana rozhořčeného článkem o okupaci v roce 1968

To byl nejspíš největší článek o Zemanově návštěvě, který se objevil v ruském tisku. Naprostá většina médií se omezila na citace z tiskových agentur.

Jenže ve stejné době, kdy spolu v Soči jednali prezidenti obou zemí, se na webu ruské televize Zvezda objevil článek s jednoznačným titulkem - Československo musí být vděčné SSSR za rok 1968: historie "pražského jara".

Jeho autor Leonid Maslovskij nahromadil všechny klasické sovětské argumenty, od spiknutí CIA přes vojska bundeswehru na hranicích Československa, jen čekající na rozkaz k přechodu hranice.

Neobešlo se to ani bez tradiční historky o zlých kontrarevolucionářích, kteří nahnali před sovětské tanky děti, a vojáci, aby jim neublížili, raději navedli svůj tank do propasti.

Článku si okamžitě všimli lidé na sociálních sítích i diplomaté v okolí českého prezidenta nebo z ruského ministerstva zahraničí. Redakce Zvezdy nejprve změnila titulek, když vypustila první část a zůstalo jen Rok 1968: historie "pražského jara". Z textu také zmizela fráze o potřebě vděčnosti za invazi a část o páté koloně v Sovětském svazu, která vynesla k moci Michaila Gorbačova.

Ve středu ráno již článek z webu zmizel a objevil se jiný, který naopak invazi označoval za velkou chybu. Naopak se zde psalo, že proti invazi "protestovali ti nejpoctivější a nejuvědomělejší občané".

Ve vedlejší větě autor připomínal, že Miloš Zeman byl kvůli nesouhlasu se vstupem vojsk vyloučen z komunistické strany. Posléze redakce vydala omluvu s tím, že rozhodně nechtěli zhoršovat česko-ruské vztahy, text byl napsán externím autorem, se kterým Zvezda ukončila spolupráci.

To bylo již poté, co český prezident označil autora článku za šílence s vypatlaným mozkem a prohlásil, že bude od ruského premiéra Dmitrije Medveděva požadovat, aby se Kreml od článku jednoznačně distancoval. Což Medveděv promptně učinil s tím, že Kreml rozhodně nenařizuje médiím, co mají psát, a že vztah Ruska k událostem roku 1968 je jasný již od roku 1993.

Faux pas televize, patřící ruskému ministerstvu obrany, vyvolalo poměrně živou diskusi mezi novináři na sociálních sítích. Šéfredaktor informační agentury Rosbalt Nikolaj Uljanov dokonce napsal velký článek. "Zeman nám slovy nehledanými sdělil, že v našich státních médiích pracují šílenci a ruské vedení to vlastně nepopírá," napsal Uljanov.

Podle něj propagandisté ze Zvezdy vycházejí ze tří základních premis: "1) Rusko nade vše, 2) Rusko = SSSR, na odkaz kterého útočí Západ a východoevropské státy, které se snaží ponížit Rusko a jeho lid, 3) Rudá armáda je nejsilnější, nejkrásnější a nejlepší – včera, dnes a zítra".

Uljanov vidí jistý paradox v tom, že Zvezda šlápla na geopolitickou minu. "Chtěli ukázat náčelníkům z ministerstva, jak jsou ideologicky pevní, ale místo pochvaly dostali pohlavek," nikoli bez škodolibosti píše šéfredaktor Rosbaltu. Podle něj by se Kreml měl zamyslet, jestli příliš nepovolil otěže nejrůznějším loajalistickým médiím.

"V ideálu by celý případ mohl sloužit budíčkem pro Vladimira Putina a jeho okolí, že ve státní informační sféře probíhá přehodnocení hodnot ve velmi konzervativním a sovětském duchu. To ve finále zpochybní i legitimitu samotného Putina, protože on je logickým výsledkem perestrojky a reforem Borise Jelcina. Takže Miloši Zemanovi sláva! Je moloděc, i když je Čech," končí svůj text Nikolaj Uljanov.